A Federal Reserve várhatóan szeptemberben újra kamatcsökkentésbe kezd, de a központi bankárok számára ez nem lesz könnyű döntés – nyilatkozták elemzők a MarkerWatch érdeklődésére.
A következő két hónapban rengeteg olyan adat érkezik majd, amely hatással lesz a Fed döntésére, de ha a jelenlegi trendek folytatódnak, akkor a jegybanknak lesz lehetősége a lazításra – mondta Kathy Bostjancic, a Nationwide Financial vezető közgazdásza.
Szerintem elég nagy az esélye annak, hogy szeptemberben vág a Fed
– nyilatkozta Bostjancic a MarketWatchnak. A kulcskérdés az, hogy elkezd-e gyengülni a munkaerőpiac, illetve megjelenik-e az inflációs nyomás az amerikai gazdaságban.
Jerome Powell, a Fed elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy júniusban, júliusban és augusztusban magasabb inflációval számol. Így a szeptember 16–17-én tartandó kamatdöntő ülésen könnyen lehet, hogy mindkét tényezővel szembesülniük kell a döntéshozóknak.
Kellemetlen helyzet lesz számukra, de szerintem a gazdaság már eléggé lassul ahhoz, hogy indokolt legyen egy kamatcsökkentés
– tette hozzá Bostjancic. Josh Hirt, a Vanguard vezető amerikai közgazdásza hasonlóan vélekedik. „A szeptemberi kamatcsökkentésről szóló vita éppen akkor zajlik majd le, amikor erősödő inflációs nyomás jelei mutatkoznak” – mondta a közgazdász. Hirt azonban úgy véli, hogy a Fednek „át kell néznie” a magasabb infláción, hiszen az egy egyszeri tényező, a megemelkedő vámok következtében jön létre.
A Fed dilemmája dióhéjban: az alacsonyabb kamatok indokoltak lehetnek a lassuló munkaerőpiac miatt, élénkíthetik a gazdaságot, ugyanakkor a jegybank tisztában van vele, hogy egy kamatcsökkentés tovább gerjesztheti az inflációt.
A helyzetet bonyolítja, hogy
a Fed döntéshozói erősen megosztottak a következő lépéseket illetően.
Az egyik tábor – például Chris Waller és Michelle Bowman, akiket Trump nevezett ki – szívesen csökkentené a kamatokat. Más jegybankárok viszont jobban aggódnak az infláció miatt, és úgy vélik, a fogyasztók hozzászokhatnak a magasabb árakhoz, ami csak tovább növelné az inflációs nyomást.
Bostjancic szerint a Fed három lépésben, negyed százalékpontos csökkentésekkel lazítana: szeptemberben, októberben és decemberben. Szerinte Powell képes lesz „kicentizni” a kommunikációt anélkül, hogy túl sokat ígérne. Powell támogathat egy szeptemberi csökkentést, de hangsúlyozhatja, hogy ez nem jelent ígéretet további lazításra. Ha az infláció romlik, a Fed megállhat – tette hozzá.
Matthew Luzzetti, a Deutsche Bank vezető amerikai közgazdásza viszont úgy véli, hogy a Fed csak decemberben csökkenti majd a kamatot. „A továbbra is feszes munkaerőpiacra utaló adatok gyengítik annak esélyét, hogy a Fed már szeptemberben csökkentsen” – mondta. Erre utal az is, hogy a munkanélküliségi ráta esett júniusban.
Nem célszerű biztosra venni a szeptemberi kamatcsökkentést
– mondta Luzzetti.
Trump nyomást gyakorol Powellre: már idén kiderülhet az új Fed-elnök neve – ők a legesélyesebb jelöltek
Több név is felmerült, de a végső választás még nem dőlt el. Trump meglepően korán dönthet a Fed következő elnökéről, hogy nyomást gyakoroljon Jerome Powellre a kamatvágások miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.