BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy árat fizethetnek az oroszok, ha lerohanják Ukrajnát

Kitilthatják az orosz bankokat a nemzetközi fizetési rendszerből, és az Északi Áramlat 2 indítását is tovább késleltethetik, ha Oroszország úgy döntene, a figyelmeztetések ellenére lerohanja Ukrajnát – figyelmeztetett Lettország.

Meg kell erősíteni a NATO keleti szárnyát, és fel kell fegyverezni Ukrajnát

– idézte a Reuters a lett külügyminisztert. Edgars Rinkēvičs egy interjúban arról beszélt: megjósolhatatlan, hogy Oroszországnak milyen tervei vannak Ukrajnával. Az amerikai titkosszolgálatok értesüléseire hivatkozva a nyugati sajtó az elmúlt napokban arról számolt be, hogy Oroszország többfrontos katonai offenzívára készül Ukrajna ellen. A CIA igazgatója szerint 175 ezer orosz katonát vezényelt az ország határaira, akik még a tél vége előtt megindíthatnak Ukrajna ellen – írja a Wall Street Journal.

Kijev egyenesen azzal vádolja Oroszországot, hogy tankokat és mesterlövészeket vezényelt a kelet-ukrajnai frontra, akik lövéseket adtak le az ott állomásozó ukrán katonákra, provokálva azokat, hogy visszalőjenek. A kelet-ukrajnai Donyec-medencében a Krím-félsziget Oroszország által annektálása óta – hosszabb-rövidebb szünetekkel – dúl a háború; azóta több mint tizennégyezren vesztették életüket.

Vologyimir Zelenszkij seregszemlét tart a Donyec-medencében, az ukrán fegyveres erők emléknapján, december 6-án.   Fotó: HANDOUT / AFP

Meggyőződésem, hogy Ukrajnának kulcsfontosságú szerepe van Putyin elnök Nagy Oroszországról alkotott elképzelésében

– tette hozzá a lett külügyér, aki szerint azonban az sem kizárható, hogy a csapatmozgásokkal Moszkva mindössze a nyugati hatalmak Ukrajna függetlensége iránti elkötelezettségét teszteli, de az ország lerohanását nem tervezi.

A lett külügyminiszer szerint a NATO-nak növelnie kell jelenlétét a Balti-államokban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában.

Rinkēvičs szerint az EU-nak nagyon súlyos szankciókkal kell készülnie arra az eshetőségre, ha az orosz csapatok valóban átlépik az ukrán határt. Javaslatai között szerepel az orosz bankok kitiltása a nemzetközi bankközi hálózatból, a SWIFT-ből (ezzel gyakorlatilag minden nemzetközi pénzmozgást ellehetetlenítenének), valamint az Északi Áramlat 2 használtba vételi engedélyének tiltása is (a 11 milliárd dolláros beruházással elkészült, tenger alatti gázvezeték Nyugat-Európát látná el orosz földgázzal, Ukrajnát megkerülve; az engedélyezését november elején akasztották meg a németek).

Németország és az Egyesült Királyság is védelmébe vette Ukrajnát

A beiktatására váró német kancellár, Olaf Scholz kedden arról beszélt: minden Ukrajna elleni fenyegetést elfogadhatatlannak tart.

Ukrajna határai sérthetetlenek 

– tette hozzá.

A fokozódó orosz-ukrán feszültség kapcsán az Egyesült Királyság is megszólalt már; a brit külügyi államtitkár támogatásáról biztosította Kijevet, és közölte: azt fontolgatják, hogy védelmi támogatást küldenek Ukrajnába.

Az amerikai titkosszolgálatok által a sajtó rendelkezésére bocsátott műhold-felvételek tanúsága szerint Oroszország komoly erőket vonultatott fel az elmúlt napokban az ukrán határ közelében.   Fotó: EyePress via AFP

 

Oroszország mindent tagad

Moszkva szerint a nyugati hatalmak Oroszországtól való beteges félelme vezérli a politikusok nyilatkozatait. 

Mi, ahogy ezt Putyin elnök korábban kijelentette, nem akarunk semmilyen konfliktust

– nyilatkozta Szergej Larvov külügyminiszter hétfőn, miután amerikai kollégájával tárgyalt a kérdésről. Anthony Blinken és Lavrov az amerikai és az orosz elnökök keddi, videókapcsolaton keresztül folytatott csúcstalálkozóját készítette elő. Lavrov az egyeztetések előtt hangsúlyozta: Moszkva továbbra is garanciákat vár a nyugati hatalmaktól arra, hogy a NATO a jövőben sem veszi fel a tagjai közé Ukrajnát, és nem telepít rakétavédelmi rendszert az ország területére.

Hajlandóak vagyunk kompromisszumokra, de a biztonságunk mindenek előtt való

– jelentette ki az orosz külügyminiszter. 

Blöfföl vagy igazat mond az amerikai hírszerzés?

Ukrajna nem tagja a NATO-nak, felvételéről a katonai szövetségbe évek óta húzódnak az egyeztetések, és Putyin többször beszélt arról, hogy ellenzi a NATO bővítését Oroszország határai mentén. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára korábban azt mondta, egy Ukrajna elleni orosz katonai akciónak súlyos következményei lesznek.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.