BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elbocsátási hullám jöhet jövőre Németországban

Sokkal több cég tervez leépítéseket, mint ahányan növelnék dolgozóik létszámát. Egy felmérés szerint a pénzügyi válság óta nem volt ilyen rossz bőrben a német gazdaság.

Nemcsak a Volkswagen vagy a Thyssenkrupp tervez leépítéseket Németországban. Az IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet legfrissebb felmérése szerint a cégek 38 százaléka tervez leépítéseket.

volkswagen, sztrájk, munbkaerőpiac
A Volkswagen dolgozó sztrájkokkal védenék meg a munkahelyüket / Fotó: AFP

Az IW novemberi felmérése szerint a német vállalatok üzleti helyzete a globális pénzügyi válság óta nem volt ennyire kedvezőtlen. A következő évre vonatkozó kilátások sem sokkal jobbak, a válság elérte a munkaerőpiacot is.

Már a munkaerőpiacra is begyűrűzött a válság

Az idei év nem volt jó a német gazdaság számára, ami már a munkaerőpiacon is érezhető. Októberben – a világjárvány éveit nem számolva – nyolc év után először 6,0 százalék fölé emelkedett a munkanélküliségi ráta, és a helyzet 2025-ben sem fordul jobbra a több mint 2 ezer német cég megkérdezésével készült kutatás szerint.

Míg a cégek 38 százaléka munkahelyek megszüntetését tervezi, mindössze 17 százalék gondolkozik dolgozói létszámának növelésén a következő évben. 

Ez azt jelenti, hogy a németországi foglalkoztatási kilátások a 2009-es globális pénzügyi válság óta nem voltak ilyen kedvezőtlenek. Az iparban ezek az arányok még rosszabbak, mindössze 14 százalék tervez új alkalmazottakat felvenni, és 44 százalék készül leépítésekre.

A szolgáltató szektorban is pesszimizmus uralkodik: míg az elmúlt években stabilizálták a munkaerőpiacot, mára a szolgáltató vállalatok 35 százaléka készül a dolgozói létszám csökkentésére, és mindössze 23 százaléka új alkalmazottak felvételére.

Jövőre se lesz jobb a cégek szerint

A vállalatok kétötöde szerint 2025-ben még rosszabb lesz az üzleti helyzet, és csak a cégek egyötöde számít javulásra. A cégek beruházási kilátásainak alakulása is tükrözi a bizalomvesztést: 40 százalékuk kevesebb befektetést tervez, 23 százalékuk számol az ideinél több beruházásra.

Michael Grömling, az IW vezető gazdasági szakértője gazdaságpolitikai szempontból elveszett évnek nevezte 2024-et. Magas energia- és munkaerőköltségek, bürokrácia, politikai bizonytalanság, a szakképzett munkaerő hiánya – a problémák ugyanazok, mint egy évvel ezelőtt. Ezért is fontos, hogy a következő kormány gyorsan cselekedjen – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.