BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lopva viszik az orosz energiát, miközben nyíltan Magyarországot vádolják

Török és indiai közvetítőkön keresztül érkezik Európába az orosz olaj. Tehát nem igaz, hogy csak Magyarország vásárol az orosz energiahordozókból.

A magyar uniós elnökséget értékelő strasbourgi ülésen októberben Magyarországot egyedüli orosznyersanyag-vásárlóként igyekezett beállítani Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

olaj,Oil,Company.,The,Company,For,The,Extraction,Of,Hydrocarbons.
olaj
Fotó: Nikolay Gyngazov / Shutterstock

A Tényellenőr csapata utánajárt a bizottsági elnök által megfogalmazott vádaknak és meg is cáfolta azokat, ugyanis 2024 első felében 2 milliárd dollár értékben vásároltak orosz olajból előállított üzemanyagot az Ukrajnával szövetséges országok. 

A feldolgozott termékek (benzin, gázolaj és mások) három török finomítóból származnak. Az összeállítás szerint ez akkora adóbevételt jelent Moszkvának, hogy havonta 6200 katonát tud belőle toborozni az ukrajnai harcokra.

Ezen a kerülőúton érkezik az orosz olaj Európába

Az egyik török tulajdonban álló finomító, az azerbajdzsáni Star Aegean 98 százalékban az orosz nyersolajtól függ, készleteinek mintegy 73 százalékát az orosz energiaóriás, a Lukoil adja, amelyet az Egyesült Államok szankcionált. Ennek ellenére 

a finomítóból tízből kilenc hordó Ukrajnát támogató nyugati szövetségesekhez kerül.

A hasonló kiskapuk bezárását korábban egyébként Oleg Ustenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója is, hiszen nem ez az egyetlen kiskapu, így indiai közvetítéssel is rengeteg orosz olaj jut Európába. Az ázsiai ország tavaly májusban 69 millió hordónyi orosz olajat importált, ami a 2021-es érték közel tízszerese, de még a 2023. májusi 31 millió hordónak is több mint a duplája.

Oroszország ráadásul továbbra is jelentős mennyiségű földgázt ad el Európában, csak azt most már cseppfolyósított formában (LNG) teszi. Tavaly májusban Európa legfontosabb gázszállítója ismét Oroszország volt, az európai import 15 százalékát lefedve, miközben az Egyesült Államokból csak a behozatal 14 százaléka érkezett.

Az orosz LNG felvásárlói között az Európai Unió, Svájc, Nagy-Britannia, Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Észak-Macedónia is szerepel.

A Téyellenőr szerint tehát nem igaz, hogy csak Magyarország vásárolna orosz energiahordozókat a tagállamok közül, csak hazánk ezt transzparens, átlátható módon teszi, míg a többiek Törökországon és Indián keresztül álcázva.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.