BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

G7-csúcs: mi legyen a kínai dömpinggel? Bajban lesz a Shein és a Temu

Kanadában tanácskoznak a legfejlettebb államok képviselői. A G7-csúcs napirendjén szerepel a kis értékű kínai áruk dömpingjének kérdése, valamint az olajárplafon is.

Francois-Philippe Champagne kanadai pénzügyminiszter közölte, hogy a Hetek Csoportjának (G7) országai megkezdték a tárgyalásokat az alacsony értékű kínai termékekre kivetendő vámokról. A G7 csúcs napirendjén szerepel az olajárplafon csökkentése is. 

G7 csúcs kínai dömping temu
Temu-árucikkek csomagolása Kantonban – a G7-csúcs napirendjén a kínai dömping is szerepel / Fotó: AFP

A keddi sajtótájékoztatón, amely a G7 pénzügyminisztereinek találkozóját nyitotta meg a kanadai Banff városában, Alberta tartományban, Champagne elmondta, hogy a napirenden szerepelnek azok a megbeszélések is, amelyek arról szólnak, miként hangolhatják össze lépéseiket az országok, és hogyan kezelhetik a túlkapacitás és a nem piaci alapú gyakorlatok problémáit. Kiemelte, hogy további intézkedéseket fontolgatnak a kínai túltermelés visszaszorítására.

Ömlik az USA-ba a kínai dömping

Néhány vezető demokrácia azzal vádolja a kínai online kereskedelmi platformokat, például a Temu és a Shein, hogy elárasztják piacaikat alacsony értékű árucikkekkel. Donald Trump amerikai elnök már korábban célba vette ezeket a termékeket azzal, hogy vámokat vezetett be Kínával szemben, és megszüntette a de minimis mentességet. Ez a mentesség – amelyet a hónap elején szüntettek meg – lehetővé tette ezeknek a platformoknak, hogy kis értékű csomagokat vámmentesen szállítsanak az Egyesült Államokba.

A Bloomberg kínai adatokon alapuló elemzése szerint az Egyesült Államok a legnagyobb piaca ezeknek a Kínából származó alacsony értékű csomagoknak: 

  • tavaly mintegy egynegyede – 94 milliárd dollár értékben – az USA-ba irányult. 
  • Az Egyesült Államokba irányuló szállítmányok múlt hónapban csaknem 30 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, mivel a vásárlók még a vámemelések előtt próbálták leadni rendeléseiket. 

Ha az USA-ba nem megy, jön majd Európába

Egyes országokban attól tartanak, hogy a kínai exportőrök most azokat a csomagokat, amelyeket korábban az USA-ba küldtek volna, más piacokra irányítják át, ezzel aláásva a helyi termelők és kiskereskedők versenyképességét. A Financial Times beszámolója szerint 

az Európai Unió átalánydíj bevezetését fontolgatja a blokkba érkező kis csomagokra. 

Franciaország már most is szorgalmazza ilyen díjak kivetését, míg az Egyesült Királyság és Japán hasonló lépések mérlegelésén dolgozik.

A G7-csúcs napirendjén az olajárplafon is szerepel

A fejlett országok várhatóan egy összehangolt fellépésre irányuló javaslatot is hallani fognak az orosz olajra vonatkozó árplafon módosítására. 

Ez egy jó alkalom a jelenlegi árplafon felülvizsgálatára

– mondta Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter, aki részt vett a sajtótájékoztatón, és a találkozókon is jelen lesz. Elmondása szerint Ukrajna úgy véli, hogy az árplafon módosítása segítene „Oroszország gazdaságát szenvedésre kényszeríteni”.

Európai országok már korábban is sürgették az árplafon csökkentését a jelenlegi, hordónkénti 60 dolláros szintről, amelyet 2022 decemberében állapítottak meg. Az Egyesült Államok álláspontja azonban bizonytalan volt, miután Donald Trump hétfőn telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Trump kiválónak nevezte a beszélgetés hangnemét, és 

felvetette annak a lehetőségét, hogy a háború lezárása után nagyszabású kereskedelmet folytatna Oroszországgal

– ez pedig aggodalmat váltott ki az európai vezetők körében, akik a hívást Putyin számára propagandagyőzelemként értékelték.

Az Európai Unió eközben új szankciócsomagot hagyott jóvá Oroszország ellen az árnyékflottának nevezett tankhajókat célozva, amelyek segítenek az orosz olaj szállításában és értékesítésében. Az olajárplafon csökkentéséhez azonban a G7-ek egyetértése szükséges.

A gyenge dollár is napirenden lesz

Az ING elemzése szerint a piac arra számít, hogy a kanadai G7-csúcson a gyenge dollár helyzete is napirendre kerül. Az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Scott Bessent a következő napokban több kétoldalú találkozót is tart, és a piacok árgus szemekkel figyelik majd, érkeznek-e hírek esetleges devizaárfolyam-megállapodásokról. Ha a jelenlegi spekulációk beigazolódnak – és az Egyesült Államok valóban erősebb partnerországok-beli árfolyamokat szorgalmaz –, az nemcsak ezen valuták hirtelen felértékelődését válthatja ki, hanem szélesebb körben is nyomást gyakorolhat a dollárra.

Ezen túlmenően a csúcstalálkozóról érkező egyéb hírek várhatóan nem gyengítik majd a dollárt – írja a bank elemzése. Néhány hónappal ezelőtt egy szélesebb körű törekvés az ukrajnai háború lezárására még a dollár gyengüléséhez vezetett volna, a zöldhasú már nem viselkedik hagyományos menedékvalutaként. A legfrissebb fejlemények arra utalnak, hogy az amerikai kormányzat hajlamos csökkenteni a kereskedelmi feszültségeket közvetlen vezetői egyeztetések után, és bármilyen jel a feszültségek enyhülésére némi támogatást nyújthat az amerikai devizának. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.