BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb sokk éri az állattartókat, már a háztáji disznóvágást is be kell jelenteni Szlovákiában

A száj- és körömfájás után újabb betegség ütötte fel a fejét Szlovákiában. Az afrikai sertéspestist Alsószemerédiben azonosították, eddig 18 ezer állat leölését rendelték el. A hatóság felszólította a lakosokat, hogy a háztáji disznóvágást előre jelentsék be, vegyenek mintát az állat húsából, és csak a negatív vizsgálati eredmény után fogyasszák.

Felbukkant az afrikai sertéspestis Szlovákiában egy alsószemerédi gazdaságban, a Lévai járásban. A hatóság óvintézkedéseket rendelt el a gócpont körül: a sertéstelep 3 kilométeres körzetében védőövezetet, 10 kilométeres körzetében pedig megfigyelési zónát jelölt ki. Ezeken kívül elrendelték a telepen több mint 18 ezer hízósertés leölését – jelentette az Infostart szerdán. Ez egy újabb csapás az országnak, amely az elmúlt hetekben a száj- és körömfájás járvány következtében a tejelő teheneinek mintegy 7 százalékát veszítette el.

sertés, disznó, sertéstelep, sertéspestis
Afrikai sertéspestis Szlovákiában: már a háztáji disznóvágást is be kell jelenteni / Fotó: Shutterstock

Veronika Danicová, a szlovák földművelési és vidékfejlesztési minisztérium szóvivője közölte, hogy május 2-án a zólyomi Nemzeti Referencialaboratórium megerősítette a betegség első 2025-ös felbukkanását házi sertések között egy alsószemerédi gazdaságban.

Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet rendelkezései szerint 

a házi disznóvágást legalább egy munkanappal korábban be kell jelenteni a lévai regionális állategészségügyi felügyeletnek, az állatból mintát kell leadni a vírus jelenlétének kivizsgálása érdekében. 

A levágott sertés húsát csak azután lehet fogyasztani, hogy a hatóságok értesítenek a vizsgálat negatív eredményéről.

A védelmi zónában tilos a sertések szállítása és áthelyezése. Az elpusztult állatok tetemének szállítása és a sertések leölése engedélyhez és hatósági ellenőrzéshez kötött. Sertéshúst és egyéb termékeket sem lehet más telepekre szállítani.

Az afrikai sertéspestis rendkívül fertőző, a házi sertések és a vaddisznók között terjed, a fertőzött állatok közel 100 százaléka elpusztul. Az állatok közötti érintkezéssel terjed, továbbá az ürülékükkel, testnedveikkel, húsuk fogyasztásával. Magas lázzal, bágyadtsággal, bevérzésekkel jár.

A betegséget nem lehet gyógyítani, nincs ellene oltás, az érintett állományokat el kell pusztítani. Emberre és más állatokra nem terjed át a betegség – idézte a minisztériumot az oldal.

Újabb súlyos járvány tombol a határainknál – megjelent az afrikai sertéspestis Szlovákiában

Május 2-án egy Magyarországgal határos járásban bukkant fel a betegség. Az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.