Az Apple hivatalosan is jogi lépéseket tett Jon Prosser, az egyik legismertebb iparági, technológiai szivárogtató ellen. A cég azt állítja, hogy Prosser üzleti titkokhoz jutott hozzá az akkor még be sem jelentett iOS 26 fejlesztői verziójából – méghozzá nem is akárhogyan.
A kereset szerint Prosser egy Michael Ramacciotti nevű férfit bízott meg azzal, hogy titokban hozzáférjen egy Apple-mérnök, Ethan Lipnik fejlesztői iPhone-jához. Az Apple úgy tudja, Prosser cserébe pénzt vagy jövőbeli álláslehetőséget kínált Ramacciottinak, aki ezek után megtudta Lipnik iPhone-jának jelkódját, helymeghatározás segítségével kivárta, míg a mérnök hosszabb ideig távol lesz otthonától, majd hozzáfért a készülékhez – számolt be a The Verge.
A cég szerint a férfi videóhívásban mutatta meg a rendszert Prossernek, aki a hívást rögzítette, majd az ott látottak alapján látványterveket és videókat készített, amelyeket több csatornáján is közzétett
– például a Front Page Tech YouTube-oldalon és a Genius Bar Podcastban.
A történtekre az Apple egy névtelen e-mailben figyelt fel áprilisban, amelynek írója állítólag felismerte Lipnik lakását a Prosser által rögzített videóból. A vállalat birtokába került egy hangüzenet is, amelyben Ramacciotti bocsánatot kér Lipniktől, és azt állítja: az egész akció Prosser ötlete volt. Az Apple ennek ellenére Lipniket is elbocsátotta, mivel nem követte megfelelően a belső biztonsági protokollokat.
Prosser az X-en reagált a vádakra, és cáfolta, hogy ő állt volna az ügy hátterében. Állítása szerint semmilyen jelszót nem ismert, nem is tudta, hogyan szerezte meg Ramacciotti az információt. „Nem így történt a dolog az én oldalamról. Nem terveltem ki semmit. Erről bizonyítékom is van” – írta a posztjában.
Az Apple a keresetben nemcsak kártérítést követel, hanem azt is, hogy
a bíróság tiltsa el Prossert attól, hogy a jövőben újabb üzleti titkokat hozzon nyilvánosságra.
A cég hozzátette: bár az iOS 26 időközben hivatalosan is bemutatkozott, a kiszivárgott fejlesztői telefon további, még be nem jelentett dizájnelemeket is tartalmazott, így a kockázat továbbra is fennáll. Az ügy különösen érzékeny az Apple számára, hiszen az elmúlt hónapokban Prosser több olyan videót is publikált, amelyek az iOS új dizájnnyelvéről, a Liquid Glassról szóltak. Ezek közül a legnagyobb visszhangot az áprilisi, „Az eddigi legnagyobb iOS-szivárogtatás” című videó váltotta ki. A bírósági eljárás még csak most kezdődött, de az ügy jól mutatja, hogy a technológiai óriáscégek mennyire komolyan veszik a szivárogtatásokat – különösen, ha az belső fejlesztési fázisokat, és nem nyilvános eseményeket érint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.