A Telekom Austria tegnapi tőzsdére vitele után újabb kudarcot hozott a spanyol Telefónica mobiltársaságának első részvénykibocsátása. Míg az osztrák távközlési cég esetében a kedvezőtlen befektetői klíma miatt ötödével vissza kellett fogni a felkínált mennyiséget, s a vállalat részvényei a tegnapi első kereskedési napon csaknem 10 százalékot zuhantak, addig a Telefónica az előre megadott ársáv alján volt kénytelen végrehajtani a kibocsátást.
Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy veszélybe kerülhetnek a France Telecom és a Deutsche Telekom kibocsátási tervei is. A franciák saját mobilcégüket, az Orange-t kínálnák fel a befektetőknek januárban, a németek pedig augusztusban már egyszer el is halasztották saját mobilszolgáltatójuk tőzsdére vitelét.
A rendkívül pesszimista befektetői hangulatot látva a portugál kormány azonnal jelezte, hogy a Portugal Telecom még állami kézben lévő 8 százalékának decemberre tervezett kibocsátása elhalasztását fontolgatják. A tranzakció csak akkor indulhat el, ha az ár megfelelő lesz -- hangsúlyozták Lisszabonban tegnap. A megfelelő ár nagyságára vonatkozóan viszont semmiféle utalás nem hangzott el.
Az augusztus vége óta már 30 százalékkal leértékelődött Portugal Telecom részvényei mindenesetre emelkedésnek indultak a hírre. A kereskedők szerint az árfolyamot eddig jelentős részben az is lefelé nyomta, hogy a befektetők nagy tételben adták el a részvényt arra számítva, hogy a kibocsátás alkalmával olcsóbban vásárolhatják majd vissza.
A negatív befektetői hangulat a várakozások szerint befolyásolni fogja az Antenna Hungária jövő hétre tervezett kibocsátását is. Bár az Antenna jelenleg még nem tartozik szorosan a távközlési szektorba, ugyanakkor ezen területről származó bevételei jelentősen nőnek majd a következő években. Már ma érdekeltségei vannak a mobilpiacon, s a befektetők többsége éppen ezen a területen látja a társaság legnagyobb növekedési potenciálját.
Az AH-privatizáció hangulatát ráadásul az is kedvezőtlenül befolyásolja, hogy az állam egyelőre csak az 50 százalék fölötti részesedését kívánja piacra dobni, s ez a stratégiai befektetők érdeklődését -- de számos intézményiét is -- erőteljesen visszafogja. Az ÁPV Rt.-nél legfeljebb arra számíthatnak, hogy egyes stratégiai befektetők a privatizáció folytatódására spekulálva már most jelentősebb csomagot akarnak megszerezni a társaságból.
A távközlési szektorral kapcsolatos pesszimizmust leginkább az váltotta ki, hogy a cégeknek Európában becslések szerint mintegy 300 milliárd dollárt kell majd új mobillicencekre és gyorsabb hálózatok kiépítésére költeniük. A társaságok túlzott eladósodásával kapcsolatos aggodalmak, illetve az ezek által kiváltott eladási hullám március óta mintegy 800 milliárd dollárral vetette vissza az európai távközlési cégek összesített piaci kapitalizációját.
A spanyol Telefónica mobilcégének, a Movilesnek a részvényeit az eredeti tervek szerint a 10,85 és 13,25 euró közötti sávban árazták volna be, a kibocsátási ár végül tegnap 11 euró lett. Ez a cég piaci értékét 43 milliárd euróra teszi, holott a spanyol kormány néhány hónappal korábban még 70-80 milliárd eurós értéket prognosztizált.
Az utolsó pillanatban a Telefónica 10 százalékkal megemelte a magánbefektetők által jegyezhető mennyiséget, de ez sem sokat segített. A magánbefektetőknek elkülönített részt egyébként 12-szeresen, míg az intézményit 9-szeresen jegyezték túl -- jelentette a Reuters. A Moviles részvényeivel ma kezdődik meg a kereskedés, nem jó előjel viszont, hogy a Telefónica jegyzése tegnap idei mélypontjára zuhant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.