A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) a most 28,4 százalékos tulajdonhányaddal bíró General Electric (GE) International Financing Corporation kérésére engedélyezte, hogy az amerikai cég 100 százalékos tulajdonosa legyen a Budapest Banknak (BB).
A PSZÁF határozata még február 6-án -- tehát két nappal a GE által a többi részvényes felé tett nyilvános vételi ajánlat közzététele előtt -- született, de csak tegnap tették közzé.
Információnk szerint bizonyos, hogy a GE február 24. és március 25. közötti (133,4 százalékos árfolyamra szóló), a többi tulajdonos felé tett részvényvételi periódusának ideje alatt a pénzügyi befektetőként jelen lévő Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) nem adja el a maga 33,57 százalékos BB-csomagját a General Electricnek.
Az EBRD ugyanis a GE-vel még 1995-ben megállapodott arról, hogy milyen összegért adja el saját részvényeit, így az az árfolyam az irányadó -- tudtuk meg. Az amerikai cég korábban egy sajtótájékoztatón azt közölte: az EBRD felé "2001 közepéig" van vételi opciójuk.
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. tudomása szerint a GE február 25. és március 25. közt küld hivatalos értesítőt arról az államnak, hogy lehívja vételi opcióját a eredeti részvényvásárlási szerződés alapján -- nyilatkozta Kerényi Éva, az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatóhelyettese lapunknak. Mint hozzátette, a kormányzatnak -- egyes korábbi értesülésekkel ellentétben -- nem kell külön határozatban döntenie a BB 23,76 százalékos állami részének értékesítéséről.
Kerényi Éva azt is elmondta: az ÁPV Rt. és a BB brókercége között folyó jogvita a korábban eltűnt kárpótlási jegyek kapcsán nem függ össze a mostani értékesítéssel. Az az ügy elkülönítetten megy a maga útján. Szakértők szerint ez akár azt is jelentheti: az állam -- ha nyertesen kerül ki a jogvitából -- az eladást követően behajthatja a vitatott összeget a bankon.
Jól áll viszont a BB másik, a felszámolás alatt lévő Realbankkal (Rb) "futó" jogi ügylete. A felperes Rb -- amely 556 millió forintot követel a BB-től egy követelésállomány leértékelődése miatt -- ugyanis első fokon elvesztette a pert, amely most a Legfelsőbb Bíróság előtt van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.