Miközben az S&P 500 tőzsdeindex az idén tíz százalékot gyengült, a Vanguard Energy Fund például 4 százalékkal növelte eszközértékét. Az alapkezelő nem árulta el a Financial Timesnak, hogy ezt miként érték el, azonban ara utalt, hogy az olajárban nem vár további emelkedést, ellenben a földgáz iránt továbbra is stabil kereslet mutatkozik.
Az idén csak 5 százalékot vesztő Rydex Energy Fund viszont ez évben épp az emelkedő olajárból profitált. Az alapkezelő szándékosan olyan papírokból építette a portfóliót, melyekre a növekvő olajár kedvezően hat: így például ChevronTexaco- és ExxonMobil-papírokat tartanak, több más olajkitermeléssel, -feldolgozással és energetikai szolgáltatással foglalkozó cégé mellett.
Az alap jó teljesítményének másik oka, hogy az áramszolgáltatókat hanyagolta, ezek árfolyama pedig jelentősen csökkent az utóbbi fél évben. Az alap kockázatosságára utal azonban az a stratégia, mely szerint az olajárváltozás ellen fedezeti ügyleteket kötő cégeket kerüli.
Szakértők szerint az aktívan kezelt energetikai alapok azért teljesíthettek jobban, mint a passzívan menedzseltek, mert a néhány napos vételi lehetőségeket csak ezek tudják azonnal kihasználni. Erre a legjobb példa a Halliburton esete, melynek árfolyama az ismert azbesztbotrány alatt gyorsan megfeleződött, majd néhány hét alatt 70 százalékot emelkedett. (VG)
VG-ÖSSZEFOGLALÓ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.