Ami a jelzáloglevelet illeti, az tulajdonképpen nem más, mint egy jelzálogbank által kibocsátott, speciális garanciákkal bíró kötvény. A bank az értékpapírok kibocsátása útján szerez forrást ahhoz, hogy azt jelzálog-hitelezési tevékenységének keretén belül kihelyezze. Mivel a jelzálogbankok kizárólagosan jelzálog-hitelezéssel foglalkozhatnak, lehetőség nyílik arra, hogy az értékpapírhoz igen erős garanciák kapcsolódjanak, hiszen a kihelyezett hitelek biztosítékai nem kerülhetnek veszélybe a bank egyéb tevékenységei miatt. Ennek következtében a jelzáloglevelek biztonsága igen közel áll az állampapírokéhoz. Aki túlzottan kockázatosnak vélné a jelzáloglevelet, első körben elég, ha arra gondol, hogy az egy bank által garantált papír. (A banki folyószámlákat, betéteket, amelyekhez - az OBA összegében limitált biztosításán kívül - ugyancsak kizárólag banki garancia tartozik, nem szokás kockázatosnak tartani.) Ráadásul olyan bank papírja, amelynek tevékenysége átlátható, s a korlátozott tevékenységi kör miatt a rizikófaktorok korántsem fedik le a banküzem teljes kockázati palettáját. Ezen túlmenően a törvényi szabályozás "baj" esetére kifejezetten preferálja a jelzáloglevél-tulajdonosokat. Végső biztosítékként pedig minden olyan hitelkihelyezés mögött, amelynek forrása a jelzáloglevél, ingatlanfedezet áll, amely ugyancsak nem "tüntethető el" a jelzáloglevél-tulajdonosok szeme elől.
Az intézményi befektetőknek elsősorban az lehet vonzó a jelzáloglevél-befektetésben, hogy itt az állampapírokéhoz képest nem szignifikánsan nagyobb kockázattal szignifikánsabban magasabb hozam párosul. A magánbefektetőknek ezen túlmenően a jelzáloglevél az egyéb hitelviszonyt megtestesítő papírokhoz képest azt a pluszt nyújtja, hogy adótőkeszámlára helyezhető, az effajta befektetés után tehát ugyanúgy adóhitel vehető igénybe, mint a részvénybefektetéseknél. (Más kérdés, hogy ezt kevesen tudják?)
A hátrányokról szólva elsősorban a piac kicsinysége említendő. A kibocsátói oldal jelenleg mindössze három szereplőből áll (FHB, valamint a HVB és az OTP Jelzálogbank), s ebből egy a tapasztalatok szerint kifejezetten arra törekszik, hogy még a papíron nyilvános kibocsátású papírjaik is baráti kezekbe kerüljenek. Az OTP Jelzálogbank "nyilvános" kibocsátású papírjai értékesítése során a bankcsoport tagjai allokációs előnyt élveztek, s mivel le is jegyezték a teljes paketteket, másnak már nem jutott. Így aztán a tőzsdei bevezetés - bár megtörtént - merő formalitás maradt. Hasonló - bár nem ilyen erős - törekvés gyanítható a HVB Jelzálogbank esetében is, noha ez a cég semmi olyan formális szabályt nem alkalmazott, amely a "baráti" befektetőket preferálta volna. Az a tény azonban, hogy az eddigi nyilvános aukciókat nem a tőzsdei MMTS rendszerben, hanem a bankcsoporthoz tartozó CA IB-nél házon belül bonyolították, s ajánlattételre kizárólag ennek budapesti irodájában volt lehetőség, arról árulkodik, hogy talán itt sem a széles nyilvánosság a célcsoport. Ezt a feltételezést erősíti, hogy a jelzáloglevelek tőzsdei bevezetésére az első aukció óta eltelt több mint két hónap alatt még nem került sor.
A leginkább "befektetőbarát" papírok tehát az FHB Földhitel- és Jelzálogbank jelzáloglevelei, bár hangsúlyozottan csak a többihez képest. Ezekből általában havonta tartanak aukciót, régen még egy fix és egy változó szerepelt a kínálatban, majd az utóbbi lassacskán elmaradt. A papírok azonnal a tőzsdére kerülnek, bár túlzás lenne azt állítani, hogy itt nagy a forgalmuk. Elvileg a forgalmazóknak - az állampapíroknál alkalmazott elsődleges forgalmazói rendszer mintájára - kétoldali árjegyzési kötelezettségük van a jelzáloglevelekre. Az árjegyzésben forgalmazónként 10 milliós tételre kell vételi és eladási ajánlatot tenni a tőzsdei kereskedési rendszerben, az árrés nem lehet több fél hozamszázalékpontnál a fix papírok esetében s egy árfolyam-százalékpontnál a változók körében. Különösen régebben gyakran előfordult - esetenként, főleg kritikus piaci helyzetekben ma is -, hogy ezt az árjegyzési kötelezettséget a forgalmazók nem veszik komolyan. Megtehetik, mert a kibocsátó a hírek szerint - ellentétben például az ÁKK-val - nem ellenőrzi s különösen nem szankcionálja az árjegyzési kötelezettség elmulasztását. Problémát jelent továbbá, hogy az árjegyzések adatait (ha vannak) - szintén az állampapír-piaci szokásokkal ellentétben - sem a kibocsátó, sem más nem tartja szükségesnek regisztrálni és közzétenni, azaz a másodpiaci árjegyzésről utólag nem áll rendelkezésre nyilvános adatbázis. Nem számítanak továbbá másodpiaci referenciahozamot (benchmarkot) sem, s mivel a másodpiaci üzletkötés viszonylag ritka, ez azt is jelenti, a másodpiacról gyakorlatilag nincsenek adatok. Ennélfogva az FHB-jelzáloglevelek piacát hitelesen az elsődleges
piac, az aukciók adatain keresztül térképezhetjük fel.
A jelzáloglevelek kondícióit elsősorban az állampapírokhoz viszonyítva érdemes vizsgálni. A fix kamatozású jelzáloglevelek és a hasonló futamidejű állampapí-rok hozamszintje közötti különbség, a hozamfelár mutatja meg, az elvben nagyobb kockázatot és a gyakorlatban korlátozottabb likviditást és felhasználhatóságot (például a jelzáloglevelet az állampapírokkal ellentétben nem használhatjuk fel fedezetként a határidős piacon) miként honorálja a piac. Az FHB fix kamatozású jelzáloglevelei rendszerint 6-7 éves futamidejűek, ezért hozamukat az 5 éves állampapír referenciahozamával érdemes öszszevetni. Mint grafikonunkon is látható, régebben még alacsonyabb, 1 százalék alatti hozamfelárral sikerült az FHB-nek túladni papírjain, ami annyiban csalóka, hogy ezeken az aukciókon jellemzően 1-2 milliárdos tételeket bocsátottak ki, míg manapság, amikor a hozamfelár 1,2-1,4 százalék között stabilizálódott, 10 milliárdos tételeket aukcionálnak. Kibocsátói szempontból legnagyobb kudarc a 2013-ban lejáró papír (nyilván éppen ezért eddig egyetlen) aukciójának eredménye volt: itt az átlaghozam 1,94 százalékponttal haladta meg az előző napi tízéves állampapír-referenciahozamot.
A változó kamatozású papírok sem sikertörténetként vonultak be a piacra, legalábbis ami az aukciókat illeti. Eddig két sorozatot éltek meg, mindkettő esetében az egyéves állampapír-referenciahozamtól függ az évente változó kamatláb. Az első, 2009-ben lejáró sorozatnál még ehhez 0,7 százalékos prémium adódott, a másodiknál már 1 százalék, igaz, itt a féléves gyakoriságú kamatfizetés évesre változott. Az aukciós eredmények azonban jól mutatták, ennél nagyobb hozamfelárat vár el a piac, sőt, még a fixekhez viszonyítva is. Az első sorozat utolsó aukcióján (leszámítva azt az aukciót, ahol - ki tudja, miért - egyáltalán nem bocsátottak ki papírt) 97,52 százalékos nettó ár alakult ki, a második 95,61 százalékos átlaggal kelt el aukción utoljára. (Ma - hála az egy évre rögzített s most már igencsak magasnak számító első évi kamatnak - a másodpiacon 100 százalék körüli nettó áron jegyzik mindkét sorozatot és kötnek rá szórványosan üzleteket.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.