Az orosz Gazprom 25 évre szóló megállapodást készül kötni türkmén földgáz importjára 2004-től - jelentette a Bloomberg. A világ vezető gáztermelője azért kényszerül erre, hogy a továbbiakban is eleget tehessen a saját exportkötelezettségeinek, és egyúttal kellő pénzt szerezhessen a mind sürgetőbb fejlesztési beruházásokra. Csak a következő két évben 12 milliárd dollárra lesz szüksége ahhoz, hogy szinten tartsa a kimerülő mezőinek kínálatát. Ám a globális tartalékok mintegy ötödével rendelkező Gazprom tartósan növelni szeretné kitermelését, hogy az erősödő igényű európai piacon megőrizhesse a részesedését. Ehhez viszont új mezőket kell feltárnia.
Az orosz társaságnak a mesterségesen igen alacsonyan tartott belföldi árszint miatt is égető szüksége van exportja növelésére. Nyugat-Európába ugyanis jelenleg ezer köbméterenként mintegy 110 dollárért szállítja a gázt, ez a belső árak nagyjából ötszöröse.
A Gazprom termelése 7,5 százalékkal esett 1999 és 2001 között, a kedvezőtlen trendet csak tavaly sikerült megfordítani. Az idén mintegy kétszázalékos kínálatbővítésre (531 milliárd köbméterre) lát lehetőséget. Ám az exportrendelések várhatóan 4 százalékot meghaladóan nőnek, és - az éves termelése mintegy 60 százalékát kitevő - helyi szükségletet is ki kell elégítenie. Ezért ebben az évben is 5-10 milliárd köbméter türkmén földgáz vásárlását tervezi a tavalyi 34,6 milliárd után.
Oroszország után a Kaszpi-tenger mellett fekvő Türkmenisztán gáztartalékait becsülik legnagyobbra. A volt közép-ázsiai szovjet köztársaság az idén 26 százalékkal - 67,6 milliárd köbméterre - kívánja növelni kitermelését, amelyből 38 milliárd köbmétert exportálna. (Ez Olaszország éves szükségletének több mint a fele, és Magyarországénak közel a háromszorosa.) Ám a nagyra törő kiviteli elképzeléseit gátolja a szovjet időkből örökölt szűkös csővezeték-kapacitás. A meglevő Oroszországba irányuló vezeték csak évi 47,5 milliárd köbméter gáz exportjára képes. A Gazprom ezért felajánlott segítségét egy új csőrendszer kiépítéséhez, amely 2006-tól évi 30 milliárd köbméter gázt tudna szállítani. A beruházás várhatóan 1,7 milliárd dollárba kerül.
Ugyanebben az évben készül el várhatóan az Afganisztánon át Pakisztánba irányuló vezeték, amelyet szintén 30 milliárd köbméter kapacitásra terveznek.
Ám a Gazprom exportvezetéki (fehéroroszországi, illetve Ukrajnán keresztüli) kapacitásai is végesek, így felmerült egy 3000 ezer kilométeres balti-tengeri vezeték terve, amely az orosz Viborgot kötné össze Németországgal, és Finn-, Svédországot, Dániát, valamint Nagy-Britanniát is elláthatná orosz gázzal.
A volt szovjet köztársaságokból származó földgázszállítások bővítését célzó tervek hazánk számára is fontosak, hiszen növekszik a szükségletünk, miközben a saját termelésünk csökken. Így a kőolaj után immár földgázból is döntően importra szorulunk.Tavaly az öszszes energiaforráson belül - petajoule-ban számolva - csaknem 40 százalékot tett ki a földgáz, amelyből közel 13,43 milliárd köbmétert fogyasztottunk az Energia Központ Kht. adatai szerint. Ez a mennyiség 0,4 százalékkal, azaz 59 millió köbméterrel haladja meg az előző évi szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.