Piaci Hírek
Diszkriminatív cseh szénbányatender
Az Európai Bizottság kifogásolta a két cseh barnaszénbánya-társaság, a Sokolovska Uhelna és Severoceske Doly 55,8, illetve 50 százalékos állami részére kiírt és tegnap lejárt pályázat feltételeit, mondván, az diszkriminatív a potenciális német, illetve osztrák befektetőkkel szemben. Csak az a cég nyújthatott be vételi ajánlatot, amelynek nincs kapcsolata sem a belföldi olaj- és gáziparhoz, sem pedig a szomszédos országok szénhidrogén- és szénüzletágához. A Mlada Fronta Dnes szerint pályázik a Severoceskében 38 százalékkal bíró vezető cseh villamosenergia-társaság, a CEZ és néhány magánbefektető csoport. (VG)
Új orosz csővezeték: húzódik a döntés
A Transznyefty orosz csővezeték-üzemeltető társaságnak több időre van szüksége, hogy eldöntse, merre építsék a szibériai nyersolaj új ázsiai exportvezetékét. A gazdasági, valamint környezeti szempontokat egyaránt figyelembe vevő tanulmányt még el kell készíteni. Az eredeti tervekben két nyomvonal és két végállomás, a kínai Daking és a távolabbi orosz Nahodka szerepelt, ám a Jukosz képtelen egyszerre mindkét csőrendszert leterhelni. Lehet, hogy Nahodkáig építenek egy évi 80 millió tonna kapacitású vezetéket, egy kínai leágazással. (Bloomberg)
Nagyobb kvótát kér Algéria
Az OPEC kőolajkartell egyik legkisebb termelője, Algéria az évtized végéig kétmillió barrelre növelné, azaz közel megkétszerezné napi nyersolajkínálatát. Földgázexportját mintegy 40 százalékkal bővítené, új mezőket tárna fel külföldi cégekkel. Ám a tervnek gátat szab az OPEC szabta szűkös, napi 800 ezer barrel körüli termelési kvóta. Algéria már tavaly kérte a keret felemelését, s azt várhatóan megismétli a kartell decemberi ülésén. (Bloomberg)


