BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rosszul áll az ügyfél-azonosítás

A nagy lakossági bankoknál az érintettek közel 50 százaléka még nem tett eleget az ügyfél-azonosítási kötelezettségnek. A bankok nyomására a Pénzügyminisztérium enyhítene a szankciókon.



A pénzmosás megakadályozását segíteni hivatott törvény előírásai szerint március 31-ig közel félmillió személynek kell jelentkeznie bankjánál, hogy további információkat szolgáltasson magáról. Ehhez képest meglehetősen nagy a lemaradás, különösen annak tükrében, hogy eredetileg 2003. december 31. volt a határidő. Ezt csak a legvégső pillanatban - nem utolsósorban az érintettek érdektelensége miatt - tolták ki három hónappal. A legnagyobb lakossági ügyfélkört kiszolgáló OTP a törvény előírásainak megfelelően több százezer érintettet értesített az adatközlés fontosságáról, a pótlólagos információkat az ügyfeleknek eddig több mint 60 százaléka adta meg. Az Erste Banknál 50 százalékban jelölték meg az új adatlapot viszszajuttatók számát. A CIB-nél a vállalati ügyfelek döntő többségénél megtörtént az adategyeztetés, az ügyben érintett néhány ezer lakossági ügyféllel együtt a kötelezettek kétharmada már túl van a procedúrán. Az MKB-nál a kérdéses ügyfelek döntő többsége már eleget tett a felhívásnak, a késlekedők számát mindössze néhány ezerre becsülik.

Az érintettek javarészt régebbi számlatulajdonosok, akiktől az akkori banki előírásoknak megfelelően még nem kértek olyan személyes adatokat, amelyeket az új jogszabály már kötelezően előír. Aki hiányzó ismérveit március végéig nem közli számlavezetőjével, feketelistára kerül, és április elsejétől bankjának semmilyen ügyleti megbízást nem adhat. A hitelintézetek többségénél egyébként egyedül a születési hely hiányzik, az OTP Banknál az érintettek 90 százaléka ez okból kénytelen felkeresni valamelyik fiókot. A határidőt túllépőktől semmiféle kifogást nem fogadnak el. Gajdos Márton, az MKB osztályvezetője a törvény eredeti céljával egyetért ugyan, ám szerinte a méltányosság teljes kizárása már túlzott szigor.

Pontosan nem tudni, mi lesz a késlekedők büntetése. A szankciókról ugyanis a törvény csak általánosságban szól. Kérdéses, mennyiben minősül új ügyleti megbízásnak, vagyis tiltottnak a közüzemi számlák fizetéséhez használt, régebben kötött csoportos beszedési megbízások végrehajtása. Szintén nem egyértelmű, hogy a renitensek bankszámláját zárolni, avagy blokkolni akarta-e a rendeletalkotó. Előbbinél ugyanis csak a kimenő pénzforgalmat tiltják le ideiglenesen, a blokkolás azonban a befizetéseket - például a havi fizetés átutalását - sem engedélyezi.

Az Erste Bank az utóbbi értelmezést választotta, a CIB most dolgozik a részletes eljárási renden, az MKB viszont azt fontolgatja, jogértelmezésért a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez fordul. Polgárdy Lászlóné, a bankszövetség munkatársa szerint a jogszabály blokkolást írna elő, az ügyleti megbízás fogalmának pontos meghatározásához viszont a Pénzügyminisztériumtól várna segítséget. Mindenesetre az ügyfelek laza adminisztrációs fegyelme miatt jelentős könnyítést tartalmazó módosító javaslatot küldtek a pénzügyi tárcának, amely bizonyos feltételek mellett mégiscsak lehetővé tenné az azonosítást elmulasztók megbízásainak befogadását.

A pénzmosás elleni törvény közelgő módosítását kérdéünkre a Pénzügyminisztérium megerősítette. A zömmel technikai jellegű változtatások érintenék az adathiányos ügyfelek által adott megbízásokat is. Ugyanakkor a tárca hangsúlyozta: az érvényes szabályokat annak idején a bankszövetséggel egyeztetve alakították ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.