Az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot Barney Frank pénzügyi bizottsági elnök terjeszti elő, eszerint az új jogkörrel rendelkező intézmény részletes információkat kérhet bármilyen pénzintézet működésével kapcsolatban, legyenek azok bankok, biztosítók vagy hedge fundok – írja a Washington Post. A régi-új szervezet minden bizonnyal a Fed lenne.
Frank szerint feltétlenül szükséges egy a teljes piacot felügyelet alatt tartó intézményre – a szenátor igyekszik minél hamarabb bemutatni javaslatát az Obama kormánynak. Bár az elnök nyíltan soha nem beszélt erről, világossá tette, hogy maga is szívesen látna egy rendszerkockázatokat felmérő szervet a pénzpiacon.
"Nem akarunk öt-tíz év múlva arra ébredni, hogy aláástuk a Fed függetlenségét a monetáris politika terén" – összegezte az ellenérveket az Amerikai Bankárok Szövetségének vezetője. A tervet ellenzők szerint nem lenne szerencsés, ha a Fed teljes felügyeleti jogköre következtében túl közel kerülne a szövetségi törvényhozáshoz, amely megnöveli a politikai befolyásolás kockázatát. Egyes elemzők attól tartanak, hogy a javaslat elfogadása esetén a Fed elfogulttá válna, mivel méretüknél fogva a legnagyobb pénzintézetek jelentik a legnagyobb veszélyforrást a pénzpiac számára.
Ráadásul így túl nagy hatalom koncentrálódna egy kézben – vélik a szakértők. Egy a bank holdingokat felügyelő szerv olyan cégeket ellenőrizhetne, mint a Morgan Stanley, a GMAC, a Goldman Sachs és az American Express. A Fed jelenleg 850 bank működését ellenőrzi és számos cégnek pénzügyi támogatást ad a válság leküzdésére. "Nem szabad, hogy a Fed teljhatalmat kapjon a bankok felett" – mondta a Connecticuti Egyetem jogász professzora. Megoldást jelenthet, ha a törvényhozók eldöntik: konkrét ellenőrzési feladatokat vagy a teljes rendszer biztosítását bízzák a Fedre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.