BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Azonnali határidő: egyetlen nap maradt a globális minimumadó befizetésére – a NAV most figyelmeztetést küldött

Holnapig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét.

A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó előlegét november 20-áig kell bevallani és megfizetni. A NAV segít: érdemes felkeresni a honlapján a kitöltéssel kapcsolatos legfontosabb információkat összegyűjtő kérdés-választ.

NAV
NAV: holnapig kell befizetni a globális minimumadót / Fotó: Székelyhidi Balázs

A 24GLBADO jelű bevallás az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) érhető el.

A NAV több módon is segít: a felkészüléshez már korábban közzétette a bevallás tervezetét, a hozzá tartozó kitöltési útmutatót, valamint az XML-fájlok előkészítését támogató dokumentumot, 

hogy a szervezetek előre megismerjék a kitöltendő mezőket, és felkészítsék rendszereiket, könyvelésüket a szükséges adatok összegyűjtésére.

A hivatal közvetlen tájékoztatást is nyújt a honlapján. A GLBADO GYIK a kitöltéshez kapcsolódó, leggyakrabban felmerülő kérdéseket értelmezi és tárgyalja, részletes útmutatást adva az adó bevallásához és megfizetéséhez. A 24GLBADO benyújtásának határideje 2025. november 20. Könnyebbséget jelent az érintetteknek, hogy az előlegbevallást az ONYA-felületen keresztül kell beadni. A nyomtatvány nemzetközi érintettségére tekintettel, az elektronikus űrlap magyar és angol nyelvű, valamint a kitöltési útmutató is két nyelven áll rendelkezésre.

Az anyákat is figyelmezteti a NAV 

Ugyan nem csúsztak e semmiről, de a háromgyerekes nyáknak is érdemes figyelniük. Még egy utolsó figyelmeztetést kiadott a NAV az szja-mentességről: ez az egyetlen megoldás, hogy ne járjanak pórul a háromgyermekes anyák

Még most is megéri nyilatkozni az idei kedvezményről a háromgyermekes anyáknak.

 A NAV fontos részletekre hívta fel a figyelmet a kedvezmény igénybevételének módjával kapcsolatban. A háromgyermekes anyák kedvezménye akkor sem vész el, ha valaki elfelejtett októberben nyilatkozni. Még most is érdemes pótolni, hiszen így akár a novemberi fizetés is szja-mentes lehet. Az októberre járó kedvezmény jövőre, az éves szja-bevallásban kérhető vissza – hívta fel a figyelmet keddi közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az adóhatóság emlékeztetett, hogy a háromgyermekes anyák kedvezménye október elsején lépett életbe. A kedvezmény érvényesíthető akár már év közben is. Minden édesanya választhat: vagy a munkáltatójánál tölti ki és adja le az erről szóló adóelőleg-nyilatkozatot, vagy használja a NAV honlapján elérhető Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazást (ONYA).
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.