BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vártnál jobb OTP-s számok

Az elemzői várakozásokat felülmúló profitról számolt be a vezető hazai hitelintézet. A magyarországi helyzet javul, Ukrajnában és Oroszországban viszont további veszteségekre lehet számítani

Több mint 34 milliárd forintos adózott számviteli eredményt ért el az OTP csoport a harmadik negyedévben – ez 19 százalékkal magasabb az elemzői várakozásoknál – mondta a hitelintézet eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Bencsik László vezérigazgató-helyettes. Az eredményben két komolyabb korrekciós tétel volt, egyrészt az adósmentő csomagra korábban elszámolt céltartalékot, másrészt a donyecki és luganszki kitettségekre képzett kockázati költséget módosították. A hitelintézet úgy kalkulált, hogy az adósmentés adózott eredményre gyakorolt hatása a korábban becsült 176,1 milliárd forintnál 7,7 milliárd forinttal kevesebb lesz, Ukrajnában viszont 6,8 milliárd forinttal növelni kell a tartalékokat. A korrigált eredmény végül 33,5 milliárd, az adózás előtti profit pedig 43,3 milliárd forint lett.

A bevételek a második negyedévhez képest csökkentek. A nettó kamateredmény nőtt, és a jutalékok is szinten maradtak, a nem kamatjellegű egyéb eredmények viszont visszaestek. A működési költségeket valamelyest sikerült csökkenteni, a kockázati költségek viszont ennél nagyobb mértékben, 3 százalékkal emelkedtek a második negyedév óta. A magyarországi fő operáció, az OTP Core adózás előtti eredménye 41,9 milliárd forint lett, adózás után pedig 35,3 milliárd forintos profitot ért el, ami 27 százalékkal magasabb a tavalyinál. A bevételek 2 százalékkal csökkentek főleg a nem kamatjellegű eredmények miatt. Jó hír, hogy a működési költség 5, a kockázati költségek pedig összesen 33 százalékkal mérséklődtek Magyarországon.

Az OTP leányai a profithoz való hozzájárulás tekintetében két csoportra szakadtak. A legtöbb nyereség Magyarországról és Bulgáriából származik, a DSK a harmadik negyedéves nettó eredményhez 11,9 milliárd forinttal járult hozzá. A kisebb kelet-közép-európai bankok is pozitívan járultak hozzá az idén az eredményekhez, Bencsik közülük a romániait emelte ki, amely az első kilenc hónapban a tavalyi 1,7 milliárdos veszteség után az idén már 2,4 milliárd forintos nyereséget termelt. Az orosz leány viszont kilenc hónap alatt már 12,7 milliárd, az ukrán pedig 22 milliárd forint veszteséget termelt, és ezek a számok Bencsik szerint az év végéig nőni fognak.

Az orosz piacon az OTP versenytársai is kínlódnak, a kockázati költségek emelkedtek, a hitelkihelyezések növekedése lassult, és a jövedelmezőség is romlott. Ukrajnában hosszabb távon arra számít az OTP, hogy az IMF és az EU támogatásának segítségével konszolidálódik a helyzet a nem háborús övezetekben. A Krímben viszont nem végezhet banki tevékenységet európai pénzügyi csoport, így az ottani nyolc fiókot véglegesen bezárták. A Donyeck és Luganszk térségében lévő 17 egységből egy fiók bezárása folyamatban van, 12 működését pedig felfüggesztették. Ezeken a területeken a hitelekre képzett céltartalékokat valószínűleg tovább kell majd növelni a következő időszakban.

Nyomasztó kilátások

Bár az eredménysorok összességében nem alakultak rosszul, a kilátások nem túl kedvezőek – mondja az OTP gyorsjelentéséről Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője. A menedzsment tovább rontotta az ukrajnai várakozásait is, most már több mint 50 milliárd forintos veszteségre számítanak. Az orosz leányvállalat sem teljesít fényesen, emiatt a korábban várt második féléves fordulat elmarad és egész évben veszteséges lesz az orosz bank.

Öröm az ürömben, hogy mind a magyar mind a bolgár operáció teljesítménye a csúcson jár. A Concorde továbbra is egyenlő súlyozásra ajánlja a bank részvényét.

Öröm az ürömben, hogy mind a magyar mind a bolgár operáció teljesítménye a csúcson jár. A Concorde továbbra is egyenlő súlyozásra ajánlja a bank részvényét.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.