BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Látszik a fény az alagút végén a német ipar számára – ez Magyarországnak is fontos lehet

A német exportvárakozások már az amerikai–európai megállapodás előtt is kétéves csúcsra értek. Ugyanakkor a német ipar szereplői szerint az egyezség végzetes lehet.

Egy, az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött vámmegállapodás előtt nem sokkal végzett felmérés alapján a német ipar exportvárakozásai több mint két éve nem látott magasságba emelkedtek – közölte az Ifo német gazdaságkutató intézet.

Mercedes-Benz plant német ipar
A német ipar talán végre kimászhat  a gödörből / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A hétfőn ismertetett Ifo-barométer júliusban mínusz 0,1 pontra emelkedett az egy hónappal korábbi mínusz 3,6 pontról, tehát jelenleg a pozitív és negatív válaszok egyensúlyban vannak a müncheni Ifo Intézet (Ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) cégvezetők körében végzett felmérése szerint. Utoljára 2023 áprilisában állt ennél magasabban az index.

A német ipar nem minden ágazata optimista

Klaus Wohlrabe, az Ifo felmérésének vezetője elmondta, hogy a tartós bizonytalanság az egyes iparágakban eltérő mértékben jelentkezik. Az export emelkedésére számítanak az elektromos berendezések gyártói és az italgyártók, élelmiszeripari vállalatok is enyhe növekedésre számítanak.

A bizalom az autógyártók körében is javult, de a felmérés adatai még így is enyhén negatívak a jelentés szerint, míg a gépipar és a textilipar stabil exportforgalomra számít. Ezzel szemben 

a fémgyártó és -feldolgozó vállalatok, valamint az adatfeldolgozó berendezések és elektronikai termékek gyártói exportcsökkenéssel számolnak.

Megszületett a megállapodás Amerika és Európa között, kérdés, hogy ez mire lesz elég

Vasárnap enyhült az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti, hónapok óta tartó kereskedelmi feszültség, miután Donald Trump amerikai elnök a nyugat-skóciai Turnberry golfpályáján, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a kereskedelmi miniszterekkel folytatott rövid tárgyalások után bejelentette, hogy 

az Európai Uniónak 15 százalékos általános vámot kell fizetnie az Egyesült Államokba irányuló legtöbb exportra.

A megállapodás a német ipar szereplői kritikusan fogadták, például Wolfgang Niedermark, a BDI német iparszövetség képviselője végzetes jelzésről beszélt, mondván, az EU fájdalmas vámokba egyezett bele, hiszen még a 15 százalékos vám is hatalmas negatív hatással lesz az exportorientált német iparra.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.