BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mától mindenki erre a kis négyzetre figyel

Ma kezdik meg az egyetlen apró kütyüvel minden mobilkészülékből kártyaelfogadó terminált varázsolni képes Square részvényeivel a kereskedést az Egyesült Államokban. A cég árazása a Reuters beszámolója szerint meghatározó lehet a technológiai iparban, szereplése előfutára ugyanis több, nagy értékű IT-vállalkozás, így az Airbnb vagy a Dropbox tőzsdei megjelenésének. A cég papírjait tegnap, magyar idő szerint késő éjjel, nyilvános ajánlattétellel bocsátották ki, az előzetes becslések részvényenként 11 és 13 dollár közötti árról szóltak, ami a társaság értékét 3,5 és 4,2 milliárd dollár (vagyis 1000–1200 milliárd forint) közé teszi. Az érdeklődés azért óriási, mert korábban egy befektetési alap hatmilliárd dollárt is ígért a cégért, vagyis a papír ez alapján olcsónak tűnik, annak ellenére is, hogy a cég még veszteséges, ráadásul nemrég veszítette el egyik legnagyobb ügyfelét, a Starbucksot.

A Square-t 2009-ben hozta létre a Twitter alapítója, Jack Dorsey, valamint Jim McKelvey. Dorsey jelenleg vezérigazgató, és McKelvey az elnök. Azonban nemcsak abban hoztak újat, hogy egy apró lehúzó egységet készítettek, amely a mobilkészülékhez illesztve leolvassa az adatokat, majd fizetési terminállá változtatja egy program segítségével a telefont vagy a tabletet: a Square ugyanis túl azon, hogy levonja a pénzt és elszámol a bankkal, még a könyvelésben, az adatok elemzésében is segít, meg persze elküldi a számlát. Ráadásul a programok és a szerkentyű is ingyenes: a cég a forgalom után részesedik, nem is kevéssel: 2,75 százalék a jutaléka, amely elvben biztos jövedelmet jelent számára.

A problémák azonban itt kezdődnek: a verseny ugyanis óriási az elfogadási piacon is, a digitális, érintés nélküli fizetés terjedésével az Apple és a Google is megjelenik a területen, nem beszélve a hagyományos kártyatársaságokról. Részben erre vezethető vissza a szakítás is a Starbucksszal. Ráadásul ott van a vezetési gond is, az ugyanis köztudott, hogy Dorsey, ha választania kell a két cég között, akkor inkább a Twitternél marad majd, vagyis aligha jut elegendő ideje arra, hogy a Square-t irányítsa.

Az élmény számít

A fizetés a nem is távoli jövőben pofonegyszerű művelet lesz, „csak” megtörténik: egyetlen gombnyomásra, vagy arra, hogy az ember odaérinti az óráját – hangsúlyozta Sandeep Malhotra, a Mastercard alelnöke Budapesten tartott, a jövő fizetési megoldásairól szóló előadásában. Példaként az Ubert hozta, hiszen a szolgáltatásnál nincs kártya, készpénz, a fizetés automatikus, ahogyan a számlázás is. Az utas beszáll, kiszáll, a sofőr továbbmegy, a banki műveletek pedig a háttérben zajlanak. Malhotra kiemelte: a bankoknak és a kártyacégeknek ezért olyan többletszolgáltatásokat kell kínálniuk, amelyek a pénzügyi műveleteket kiegészítik, egyszerűvé és élményszerűvé teszik. Ezek lehetnek például olyan kontrollfunkciók, amelyek segítenek a személyes pénzügyek megtervezésében, figyelmeztetnek, ha túl nagy az éttermi számla egy héten, vagy éppen lehetőséget kínálnak arra, hogy az ügyfél virtuális kártyák tucatjait hozza létre, hogy ezzel is biztonságosabbá tegye az internetes vásárlásait.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.