BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyedmilliárd fontos mentőöv a brit cégeknek

Az alacsony, 30 dollár körüli olajár először a legdrágábban termelő társaságokat sújtotta. Különösen sérülékenyek az Északi-tengeren aktív vállalatok, amelyek között a helyi – norvégiai, angliai és svédországi – cégek mellett bőven vannak külföldiek is. E társaságok sorra állítják le kútjaikat, írják le vagy adják el eszközeiket, és bocsátják el dolgozóikat.
Az olajcégek agresszív költségcsökkentései miatt az Oil & Gas UK becslései szerint – amelyet a Portfolio idéz – ez idő alatt egyedül az Egyesült Királyságban több mint 60 ezer olajipari munkahely szűnt meg. Ráadásul a Wood Mackenzie úgy számol, hogy az Északi-tenger Egyesült Királysághoz tartozó részén lévő 300 működő mezőből 140-et bezárhatnak a következő öt évben még akkor is, ha az olajárak 85 dollárra erősödnének. Az Északi-tengeren egyhordónyi olaj 17,8 fontért hozható fel, míg Egyiptomban 3 fontért.
Az érintett angliai olajtársaságok megsegítésére David Cameron angol miniszterelnök nemrég egy 250 millió fontos csomagot jelentett be, és ígéretet tett egy új olaj- és gázipari műszaki központ finanszírozására is. A norvég olajtársaságoknak még nem dobtak mentőövet, holott az ottani olajipari beruházások a tavalyi 150 milliárd koronáról az idén 135 milliárd koronára esnek a vállalatok közlése szerint. Igaz, a Norvégiához tartozó mezőkön nagyjából kétszer annyi olaj hozható fel, mint az Angliához tartozókon, és azokéhoz képest harmadakkora költséggel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.