Hétfőn a statisztikai hivatal közzéteszi második becslését a hazai kiskereskedelmi forgalomról, nemzetközi porondon a német IFO index adhat képet a bizalom alakulásáról. Kedden ülésezik a hazai jegybank monetáris tanácsa. Márciusban a vártnál alacsonyabban alakult az infláció, és az OTP elemzőinek frissített előrejelzése szerint a jövő év végéig várhatóan nem haladja majd meg tartósan a jegybank 3 százalékos célját a pénzromlás éves üteme. A forint ismét a jegybank számára komfortosabb 310 feletti sávban mozog az euróval szemben, emiatt arra számítanak, hogy érdemi változás nem történik a keddi ülésen, és a kommunikációban sem jelennek meg új elemek. Dunai Gábor, az OTP elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a kamatdöntéssel párhuzamosan 75 milliárd forintnyi három hónapos betét jár le. Mivel a jegybanknak legalább 125 milliárd forintnyi betétet kell meghirdetnie az egyes aukciókon, és ettől +/– 50milliárd forinttal térhet el, arra lehet számítani, hogy végül 75 milliárd forintnyi forrást fogadnak majd be. Az elmúlt hónapban nem történt változás a monetáris politika finomhangolásában. Egy lejáró 100 milliárd forintos, egy hónapos devizaswap helyét ugyanekkora keretösszegű három hónapos devizaswap vette át, ennek azonban nincs hatása a bankrendszeri likviditásra. Mivel a nemzetközi makrokép változása az euró erősödése, a dollár gyengülése irányába mutat (erre technikai szemmel is van tér), összességében az MNB-nek rövid távon vélhetően nem lesz szüksége újabb lépésekre az árfolyam finomhangolásához – véli Dunai Gábor.
Az Európai Központi Bank (EKB) egy nappal később, szerdán tartja monetáris ülését, a szakértő azonban itt sem számít változásra, a betéti kamat maradhat –0,4, a hitelkamat 0 százalékon. A legfontosabb fejlemény az lehet, hogy az EKB elhagyja kommunikációjából azt a kijelentést, mely szerint „a jelenlegi vagy alacsonyabb kamatszint lehet szükséges az inflációs cél eléréséhez”. Az infláció valóban nem emelkedik, de a bizalmi indexek, termelési és fogyasztási adatok, munkaerőpiaci mutatók, hitelfolyósítási fejlemények és ingatlanpiaci trendek alapján az első negyedévben ismét erős, 0,5 százalék körüli lehetett a GDP növekedési üteme negyedéves összevetésben. És ami talán még fontosabb: sem az olasz, sem az osztrák, sem a holland választások nem okoztak piaci turbulenciát, és várhatóan a francia elnökválasztás sem fog. Ezzel pedig nagyon fontos kockázatok tűnnek el az eurózónából – véli Dunai.
A következő hónapokban egyre több szó eshet arról, hogyan indulhat vissza az EKB a „normális” monetáris politikai keretek felé. Az a legvalószínűbb, hogy az eszközvásárlási program 2018-ban befejeződik, és akár már annak kivezetésével párhuzamosan elindulhatnak felfelé a kamatok. Mivel ez egészen konkrét forgatókönyv a fél évvel ezelőtti állapothoz képest, amikor elképzelni is nehéz volt, hogy az EKB szigorítani fog, továbbá az USA-ban épp a korábbinál laposabb kamatpályát kezdtek árazni a befektetők, lehet tér az EUR/USD emelkedésére. Hazai idő szerint csütörtökön hajnalban Japánban is kamatdöntő ülést tart a jegybank. Dunai szerint a jen utóbbi időben tapasztalható erősödése miatt nem elképzelhetetlen valamiféle lazító jelzés a döntéshozóktól, de valószínűbb az eseménytelen ülés.
A Fed kamatpolitikájára is hatással lehet a csütörtökön érkező amerikai előzetes GDP-adat, de aznap képet kaphatunk a spanyol, a francia és a brit gazdaság teljesítményéről, valamint az eurózónás infláció alakulásáról is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.