BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Májusi dilemma a részvénypiacokon

Megosztottak a szakértők abban, érdemes-e idén májusban hátat fordítani a részvénypiacoknak. Trump adóreformja a kulcs: ha sikerül átvinnie, akkor a vásárlásra buzdítóknak lesz igazuk, ha nem, akkor az eladást ajánlóknak.

Bárhogy is szól a közmondás, az idén májusban nem biztos, hogy érdemes eladni a részvényeket – mondják egyes szakértők. „Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a régi, naptárhoz igazodó stratégiák a jelenlegi gazdasági és piaci környezetben is alkalmazhatók” – mondta az CNBC-nek David Nelson, a Belpointe Asset Management vezető stratégája. A szakértő hozzátette: továbbra is figyeli a részvénypiacot, és ha lát olyan papírt, amelyet érdemes megvásárolni, megveszi. Nelson egyébként olyan cégeket keres, amelyek jó gyorsjelentést tettek közzé, a piac mégis alulértékeli őket, tipikus példa erre szerinte a KLA-Tencor és az Invesco.

Szintén vásárlásra buzdít eladás helyett Mark Luschini, a Janney Montgomery Scott vezető befektetési stratégája. Luschinit egyedül a recesszió aggasztja, de ennek kevés esélyét látja a következő 12–18 hónapban. A szakember főleg a pénzügyi cégekben bízik, miután az ezek árfolyamát követő indexek viszonylag sokat estek március óta, Luschini pedig hosszú távon gondolkozik ezekben a papírokban. A szakember a vagyonkezelők és a letétkezelők részvényeit ajánlja vételre mostanában. Ha ugyanis az amerikai jegybank szerepét is betöltő Federal Reserve (Fed) tovább emeli a kamatot az idén, ezek a cégek sokkal könnyebben alkalmazkodnak a rövid távú kamatváltozásokhoz, mint a nagy univerzális bankok.

Alan Valdes, a SilverBear igazgatója a Yahoo Finance-en eközben arról ír, hogy a Dow Jones az amerikai elnökválasztás óta már kétezer pontot emelkedett, miközben több mint kétezermilliárd dollár áramlott a piacra. A piaci pánikot mérő VIX index egy számjegyű szintre csökkent, ha pedig az amerikai elnök, Donald Trump adóreformja keresztülmegy a piacon, az további 300-400 pontot hozhat az S&P 500 indexnek az év végéig. Ilyen körülmények között nagy hiba volna most eladni a részvényeket.

Vannak persze ellentétes vélemények is. Peter Andersen, a Fiduciary Trust befektetési igazgatója éppen Trump reformjainak megvalósításával kapcsolatban szkeptikus. Szerinte már most is be van árazva körülbelül 3-4 százalék prémium a piacokba. Ennek egyik oka, hogy elképesztő módon bíznak a befektetők a jó negyedéves gyorsjelentésekben, másrészt Donald Trump adóreformja, egészségügyi és infrastrukturális tervei is fűtik még a tőzsdéket. „Ha ezek az elképzelések nem mennek át, eladási hullám jöhet a tőzsdéken, ami legalább 4-7 százalékos visszaesést eredményezhet” – magyarázta. Ettől tart Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója is. A mélyreható reformok kulcseleme az adóreform, amit már beáraztak. A kilátások azonban nem túl jók, már az Obamacare visszavonatása sem sikerült, mivel maguk a republikánusok is megosztottak. Emiatt hasonló sors várhat az adótörvényekre is. Czachesz ezért profitrealizálást javasol a befektetőknek.

A történelmi adatok alapján egyébként az esésre van nagyobb esély. A második világháború óta az amerikai elnökválasztások évében a tőzsdék 80 százalékos eséllyel emelkedtek a választás napja és április között, amikor egy, az első ciklusát kezdő republikánus elnök került hatalomra. Májustól októberig viszont ugyanezekben az években 80 százalékban estek a tőzsdék – emeli ki Sam Stovall, a CFRA vezető befektetési stratégája.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.