A kínai ipar erőteljes fellendülése – különösen a csúcstechnológiai és a környezettudatos ágazatokban – miatt kilőttek a globális nyersanyagárak, valamint a bányavállalatok és az acélgyártók – köztük a német Salzgitter és ThyssenKrupp – részvényei Európa-szerte.
Az Aurubis, a ThyssenKrupp, a SSAB, az ArcelorMittal, a Salzgitter, a Voestalpine, az Aperam, a Vallourec, a Rio Tinto, az Eramet és a Salzgitter részvényei 2,7-8,5 százalék közötti mértékben emelkedtek hétfőn napközben, miután a kínai statisztikai hivatal közzétette jelentését az ország második negyedéves növekedéséről.
Eszerint a világ második legnagyobb gazdaságában a nagyvállalatok ipari termelése a vámháború dacára júniusban 6,8 százalékkal nőtt éves szinten, ami meghaladta a várakozásokat, sőt a bővülés még gyorsult is az előző hónapokhoz képest. Ezzel a teljesítménnyel a kumulatív növekedési ráta 2025 első fél évében 6,4 százalékra nőtt, ami stabilan emelkedő pályát jelez.
Az ipari fellendülés fókuszában a „Made in China 2.0” stratégiai terv áll, amely az előző stratégiához képest növekvő mértékben hangsúlyozza az innovációt az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint az elektromos járművek, a robotika, a megújulóenergia-termelés és az információs technológia.
Részben az új stratégia eredményeként 2025 első fél évében
Eközben a számítógépes, kommunikációs és elektronikus berendezések gyártása júniusban 11 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Ez a csúcstechnológiás, illetve zöldátalakulás növekvő nyersanyagkeresletet támaszt egyebek között a réz, a vasérc, az alumínium és a cink, valamint a lítium, a kobalt, a nikkel és a ritkaföldfémek iránt.
A vasérc és az acél piacán mindemellett a világ legnagyobb vízerőművének – előreláthatóan 167 milliárd dollárba kerülő – tibeti felépítése is jócskán hozzájárult az áremelkedéshez.
Nem véletlen tehát, hogy Ázsiában a vasérc és az acél ára négy hónapos csúcsra emelkedett hétfőn. A vasérc jegyzése például csaknem 3 százalékkal pattant fel a szingapúri tőzsdén, folytatva az elmúlt négy hét emelkedő tendenciáját.
Közben Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter nyilatkozata némi megnyugvást hozott az európai piacokon, hiszen az egyik amerikai televízióban arról beszélt, hogy szerinte az Egyesült Államok és az EU képes lesz kereskedelmi megállapodást kötni.
Két német acélgyártó részvényei a hírekre hatalmas ralit indítottak.
A profitvárakozása visszavágása miatt az előző héten még erős nyomás alatt állt Salzgitter papírjai 8,5 százalékkal, 22,5 euróig, az idén eddig közel háromszorosukra dráguló, hazánkban is termelő ThyssenKrupp-részvények pedig közel 7 százalékkal, 11,59 euróig lőttek ki kora délutánig.
Utóbbiak nem mellesleg új éves csúcsra is futottak, ami újabb vételi hullámot indíthat, mivel az ázsiai kereslet mellett a német fegyverkezés és infrastruktúra-fejlesztés egyik biztos kedvezményezettje is a cég, amely még idén leválasztaná és tőzsdére vinné tengeralattjárókat gyártó üzletágát is.
A ThyssenKrupp részvényei idén eddig 192 százalékkal drágultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.