Ezek a nemzetközi eredmények Magyarországon is érvényesek, de nálunk inkább tartózkodással vegyes várakozás övezi a mesterséges intelligencia (MI) egyébként gyors ütemben növekvő tudatos használatát. A kutatás szerint a magyar válaszadók 37 százaléka gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia előnyei túlsúlyban vannak a kockázatokkal szemben, 34 százalékuk viszont az ellenkezőjét véli. Globálisan ez az arány 42-32 az előnyök túlsúlyának javára.
Ugyanakkor látni kell, hogy
a kockázatok megítélésében a munkavállalók szemlélete eltér a vállalatokétól: a megkérdezettek az MI veszélyei kapcsán leginkább saját személyes adataikat, privát szférájukat féltik, főleg a marketingcélú felhasználástól és profilozástól,
miközben meglehetősen kevés figyelmet fordítanak arra, hogy a munkahelyük adatai jó kezekben maradjanak. Ezt jól szemléltetik a felmérésnek azok a kérdései, amelyekből kiderül, hogy az alkalmazottak hogyan „ügyeskednek” a munkahelyükön a mesterséges intelligenciával.
Idehaza a megkérdezettek 67 százaléka használja tudatosan a mesterséges intelligenciát a munkájában, tanuláshoz vagy személyes céljaihoz. Ez szinte megegyezik a fejlett országok 65 százalékos átlagával, a tekintetben pedig láthatóan jobban is állunk, hogy ezt milyen keretek között teszik.
Globálisan a munkavállalók:
Ezek önmagukban olyan kockázati tényezők a vállalatoknál, amelyek hibás működéshez vagy rossz döntésekhez vezetnek, a legnagyobb kockázat mégis az, hogy globálisan az irodai dolgozók 48 százaléka töltött már fel céges dokumentumot – köztük pénzügyi, értékesítési vagy vevői adatokat – nyilvános MI-platformokra. Magyarország e tekintetben is jobban áll a nemzetközi átlagnál, idehaza „mindössze” a megkérdezettek egyharmada számolt be ilyen esetről, de mivel ez egy önbevallásos teszt eredménye, előfordulhat, hogy a tényleges adatok globálisan és Magyarországon is akár még kedvezőtlenebbek a láthatónál.
A lehetőségek, a félelmek és a valódi kockázatok együttes jelenléte azt mutatja, hogy az MI használatában kulcskérdés a bizalom. A bizalom azonban nem magától épül, hanem tudatos adatirányítással. A vállalatok számára az adatvagyon-gazdálkodás ezért kulcsfontosságúvá vált. Ez teszi lehetővé, hogy MI-rendszereink olyan adatokból táplálkozzanak, amelyek alapján használható és megbízható válaszokat adnak a nekik feltett kérdésekre. Emellett az egyértelmű adatirányítás és a szabályozások betartására irányuló vállalati erőfeszítések, szabályzatok és képzések kidolgozása lehet a garancia arra, hogy céges adataink (ügyféladatok, know-how, pénzügyi és más információk) az MI által feldolgozhatóvá és elemezhetővé váljanak, mégse fenyegessen annak veszélye, hogy illetéktelen kezekbe kerülnek.
A magyarországi nagyvállalatoknál az adatvagyon kontrollja elmarad a nemzetközi gyakorlathoz képest. A legfontosabb lenne a dedikált adatszerepkörök kialakítása, mert enélkül nélkül nincs „kialakított közös nyelv”, amely nélkül működő adatstratégia sem létezhet, annak hiányában nem tud a megfelelő szintre fejlődni az adatminőség közös adatértés és -tudás. Mindez együttesen (azaz a Data Governance) a mesterséges intelligencia biztonságos és hatékony alkalmazásának legfontosabb feltétele, amelynek kialakítása összetett digitális transzformációs és integrációs feladatokat ró a vállalatokra és nem kevés erőforrást igényel a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.