A vártnál gyengébb első negyedév után az idei második negyedéves GDP-adat enyhe bővülést mutathat. A gazdasági növekedés üteme az év egészében egy százalék lehet. A lakosság és a vállalatok az előttünk álló egy évvel kapcsolatban már jóval bizakodóbbak, mint a mögöttünk hagyott időszakot illetően – mondta Koncz Péter, a Századvég Makrogazdasági Üzletágának szenior elemzője.
A Bruttó legfrissebb epizódját itt hallgathatják meg:
A Századvég júniusi konjunktúrakutatása szerint a vállalatok gazdasági közérzete enyhén, 0,9 indexponttal javult májushoz képest (–16,5 pontra), míg a lakossági index kismértékben, 0,8 indexponttal csökkent (–18,8 pontra). Az intézet 2019 óta végzi el a kutatást ebben a formában, és azóta már számos érdekes mozgást lehetett megfigyelni a tendenciákban.
„Kezdetben pozitív tartományban volt mindkét alindex, majd a koronavírus-járvány idején V-alakú mozgásokat, nagy bezuhanásokat és gyors felpattanásokat láthattunk. Az elmúlt egy évben megszakadt a 2023 óta tartó lassú, de erősödő javuló trend, és ebben az időszakban, a reálfolyamatokhoz hasonlóan, egy oldalazást tapasztalunk” – mondta Koncz Péter.
A vállalati oldalon a legpozitívabb jel, hogy a cégek a kereslet bővülésére számítanak a következő egy évben, ami akár az új beruházásaikat is támogathatja. Emellett a vállalatok nyolcvan százaléka nem tervez változtatást a munkaerő-állományában, de a fennmaradó húsz százalékban is többségben vannak a létszámbővítést, mint a leépítést tervezők.
Lakossági oldalon a foglalkoztatottság és az anyagi helyzet megítélése jóval magasabb szinteken áll, mint az inflációs érzékelésé. Az állampolgárok kétharmada még mindig hét százaléknál magasabb inflációt érez, ami jelentősen eltér a tényleges, KSH által publikált áremelkedési ütemtől. A következő egy évet illetően már a lakosság inflációs várakozásai is alacsonyabb szinteken mozognak – tette hozzá Koncz Péter.
Mit is mér fel, miért fontos egy gazdasági hangulatindex? (01:33)
A vállalati hangulat javult, a lakossági romlott: miért mutatnak mégis mást a makroadatok? (06:26)
Miért van nagy szakadék a tényleges és az érzékelt infláció között? (09:55)
Foglalkoztatottság és anyagi helyzet: vannak lefelé mutató kockázatok? (16:23)
Körvonalazódik már az európai konjunktúra? (19:53)
Milyen GDP-előrejelzése van a Századvégnek az idei és a jövő évre? (27:16)
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.