BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megfelelnek a biztosítók az uniós elvárásoknak

Míg az MNB 150 százalékos szavatolótőke-ellátottsági elvárást határozott meg a biztosítóknak, a társaságok ellátottsága 2016-ban 222 százalék volt.

Miközben Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank 150 százalékos szavatolótőke-ellátottsági elvárást határozott meg a biztosítókkal szemben, a hazai társaságok szavatolótőke-ellátottsága 2016-ban 222 százalék volt – mondta el Horváth Gyula, a Magyar Biztosítók Szövetségének CFO szekciójának elnöke a napokban elkészült, a szavatolótőkéről és pénzügyi képességekről szóló adatszolgáltatás alapján.

A szabályozók már azt a Szolvencia II szabályozás alapján írták elő az értékelést, amely a károkon felül képzett tartalékok megképzésének előírásáról szóló Szolvencia I-es szabályozást váltotta. A Szolvencia I. alapvetően egyszerű volt: a nem életbiztosításoknál a díjak 16-18 százaléka, illetve a kifizetett károk 23-26 százaléka alapján került meghatározásra a szükséges tőkeszükséglet, míg az életbiztosításoknál a tartalék 4 százaléka, illetve a kockáztatott tőke 0,3 százaléka adta ki a szavatolótőke-előírást.

Bár biztosítói csőd a Szolvencia I. alatt nem történt, ám a szabályozás fő hibája az volt, hogy azokat büntette további tőkeszükséglet előírással, akik a prudens működés miatt túltartalékolták magukat. További probléma, hogy a szabályozás az egyedi kockázati tényezőkre nem terjedt ki. A hibák korrigálása mellett a biztosítók azt is érzékelték, hogy a Bázel II, III. bankszabályozás kapcsán a pénzintézetek nyomást gyakoroltak Brüsszelre, hogy a termékeikkel részben versengő biztosítókra is terjedjen ki komolyabb, alaposabb szabályozás.

A Szolvencia II első pillére lényegében megegyezik a korábbi Szolvencia I előírásaival, azzal a kitétellel, hogy valamennyi kockázatra ki kell, hogy terjedjen a tartalék-képzés – csak a szuverén adóskockázatot nem kell kockázatként értelmezni. A csődvalószínűséget minimum 0,5 százalékban határozták meg – a 100 százalékos tőkeszükséglet ezt a kockázatot fedezi. A 100 százalékos tőke-előírás helyett az MNB 150 százalékot írt elő, a magyar biztosítók mindegyike teljesíti ezt a kitételt – mondta el Horváth Gyula.

A Szovencia II. második pillérében vállalatirányítási rendszerre vonatkozó előírásokat és feltételeket határoztak meg – itt a vezetőtestület tagjainak végzettségére, tapasztalataira és felkészültségére vonatkozó előírások kerültek megfogalmazásra, illetve kijelölésre kerültek a kockázatkezelési szervezeti egységek. A harmadik pillér a felügyelet felé leadandó jelentések tartalmát szabályozza, emellett pedig előírja a nyilvánosság felé történő adatszolgáltatás feltételeit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.