Pénz- és tőkepiac

Új csúcsra ugrott májusig a személyi kölcsönök állománya

Az egy évvel korábbinál 23,5 százalékkal több, összesen 696 milliárd forintnyi fogyasztási- és lakáshitel-szerződést kötöttek az év első öt hónapjában a háztartások. A személyi kölcsönöket változatlanul nagyon keresik a lakossági ügyfelek.

Májusban is igen aktívnak mutatkoztak a hitelpiacon a háztartások, az első öt hónapban is jelentős volt a bővülés az új kihelyezéseknél az egy évvel korábbihoz képest. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2019 első öt hónapjában 696,4 milliárd forintnyi új fogyasztási- és lakáshitel-szerződést kötöttek – a folyószámlahiteleket nem számítva – a lakossági ügyfelek, ez 23,5 százalékos bővülés az egy évvel korábbi mennyiséghez képest.

Az új kihelyezéseken belül – hasonlóan a korábbi hónapokhoz – a fogyasztási hiteleknél volt a jelentősebb a növekedés: ezekből öt hónap alatt 324,5 milliárd forintnyit vettek fel a lakossági ügyfelek, 30,1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ezzel együtt a lakáshiteleknél sem rosszak a számok: 371,9 milliárd forintnyi új szerződést regisztrált a január eleje és május vége közötti időszakra az MNB, ami 18,3 százalékos növekedésnek felel meg.

A fogyasztási hiteleken belül változatlanul a személyi kölcsönöké a meghatározó szerep: ezekből május végéig több mint 230 milliárd forintnyit folyósítottak a pénzügyi szolgáltatók, ez 33,6 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi értékhez viszonyítva. A piaci tortából jóval kisebb szeletet kihasító áruvásárlási és egyéb hiteleknél még ennél is látványosabb volt a bővülés: a 41,7 milliárdos új állomány csaknem 63 százalékos emelkedést takar. A gépjárműhiteleknél és a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél ugyanakkor nincsen jelentős elmozdulás: az előbbieknél stagnáltak az új kihelyezések, az utóbbiaknál pedig igen szerény, 3,1 százalékos bővülést mutatott ki a jegybank – 26,7 milliárd forintnyi szerződés mellett.

Az élénk hitelpiaci kereslet nyomán stabilan növekszik a lakossági hitelek állománya is: május végén 6324,6 milliárd forintot ért el, 7,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ezen belül a lakáshiteleknél 10,6 százalékos éves bővülés után 3456,2 milliárd forintot tett ki a kimutatott állomány, míg a fogyasztási hiteleknél 4,3 százalékos emelkedést regisztráltak, valamivel 2400 milliárd forint feletti összeg mellett. A visszafogott bővülés a fogyasztási hiteleknél azzal magyarázható, hogy az állományban igen jelentős hányadot képviselő szabad felhasználású hitelek mennyisége még mindig zsugorodik. A személyi hiteleknél viszont nagyon gyors a bővülési ütem: a május végi 790,6 milliárd forintos állomány 37,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, és egyben új csúcs is. A lakossági folyószámlahiteleknél viszont tovább folytatódik a csökkenő trend: ezekből 283,7 milliárd forintnyit mutatott ki május végére az MNB, 5,1 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

Ezek is érdekelhetik