A dollár mozgását követő devizapiaci stratégáknak nincs könnyű helyzetük: az előrejelzési konszenzus gyorsan változik, és az elmúlt másfél évben gyakran az ellenkező irányba indult a kurzus, mint amerre a legtöbben várták. A tavalyi évet szinte végig a negatív dollár-előrejelzések jellemezték, miközben az euró-dollár árfolyam áttörte az 1,10-os pszichológiai szintet, és a zöldhasú ereje főbb kereskedelmi partnereivel szemben is jól látszott.
Bár a járvány keltette első eladási hullámban a dollár egyértelműen menedéknek bizonyult, az amerikai jegybank kamatvágásai és mennyiségi lazító programjai miatt sokan ezt időlegesnek tekintik. Válságüzemmódban zajlik a kereskedés, bár már sokat javult a helyzet március közepéhez képest. A pénzpiacok még mindig dollárra éhesek, a feltörekvő piaci befektetésekből folyamatosan áramlik ki a pénz, szintén dollárt keresve. Az ING elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy a dollárra vonatkozó spekulatív pozíciók nem növekedtek olyan mértékben, ahogyan az azonnali kereskedésben erőt tudott gyűjteni az amerikai deviza. Ha a relatív értékeltségeket nézzük, az év során az eurónak az 1,15-os szint fölé, a jennek pedig a 100-as szint közelébe kellene kerülnie ahhoz, hogy a túladottság enyhüljön.
Hasonlóan gondolkodnak a Nordea elemzői is, akik ezenfelül hosszú távon kifejezetten a dollár korszakának leáldozását vetítik előre. Szerintük, amint a gazdaságok újra működni kezdenek, és vége lesz a válságüzemmódnak, a dollár erőteljesen gyengülni kezd majd. A mostani időszakot a Nordea szerint a Fed gazdaságmentő tevékenysége jellemzi, dollárral látva el minden részpiacot, amelynek erre van szüksége. Azonban már csak idő kérdése, hogy a kinn lévő magas dollárállomány és a csökkenő elérhető kockázatmentes reálhozam mikor kezd el hatni a keresztárfolyamokra.
Az elmúlt négy hónapban az elemzőház számításai szerint a Fed mérlegfőösszege 2 ezermilliárd dollárral növekedett a több körben bevezetett intézkedések hatására. Egyértelmű, hogy a kötvény-, a hitel- és a részvénypiacok hirtelen feltámadását az amerikai jegybank lépései támasztották alá. Ha túl sok pénz keres helyet túl kevés eszközben, az elkerülhetetlenül felfelé tolja majd el az eszközárfolyamokat. A S&P 500-részvények és a teljes amerikai államkötvény-állomány azonban együttesen nem tesz ki többet 45-50 ezermilliárd dollárnál piaci értéken. Ha elképzeljük, hogy a Fed az elmúlt hónapban látott ütemben vásárol a frissen kinyomtatott amerikai dollárból, egy éven belül az említett két piac 40-45 százalékának megfelelő dollárt kellene ehhez kibocsátania. A Nordea összefoglalója szerint a Fed már nemcsak a végső hitelezői, hanem a végső felvásárlói szerepet is betölti – ez gyengíti a dollárt. Ez azonban már csak a méretek miatt sem tarthat örökké.
A dollár 15 százalékot meghaladó mértékben is gyengülhet a főbb kereskedelmi partnerek devizáit tartalmazó kosárral szemben a következő 12–24 hónap alatt – állítják ezért a szakemberek. Ezt az is alátámasztja, hogy mennyivel olcsóbbá vált a deviza hedgelési költsége. A Nordea szerint, ha csak a fedezeti költségek alapján számolunk, 12 hónapon belül 1,25 feletti keresztárfolyam is elképzelhető az euróval szemben. Ha azonban figyelembe vesszük, hogy az Európai Központi Bank is intenzíven vásárol a kötvények másodpiacán, és ehhez maga is pénzt nyomtat, akkor némileg módosul az előrejelezés. Az új, gyengébb dollárciklus a Nordea szerint első körben az EUR-USD keresztárfolyamot az 1,20–1,25-os zónába viheti fel.
Az elemzőház 2011-től számolja a hosszú távú erősödő dollártrendet, megfigyeléseik szerint egy ilyen, hosszabb ciklus nyolc-tíz évig tarthat. Amennyiben a járványhelyzet keltette válság megtöri ezt a trendet, akár egy egész évtizedig gyengébb dollárra számíthatunk, a kurzus az 1,30-os szint felé indulhat el. A historikus adatok azt is mutatják, hogy a gyengülő dollártrendek időszakában az S&P 500 index alulteljesített a globális részvénypiacot képviselő MSCI EAFE indexhez képest. A Nordea szerint érdemes tehát előrejelző eszközként is tekinteni a dollár helyzetére, és alulsúlyozni az elmúlt években egyértelműen tündöklő amerikai részvénypiacot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.