Az idén várhatóan elmarad a növekedés
A biztosítók ismét válságállónak bizonyultak, és a legtöbb területen szerény növekedést tudtak elérni az év első felében – mondta Pandurics Anett, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke a szervezet sajtótájékoztatóján. Nem meglepő módon – tette hozzá – az utasbiztosítások kilógtak a piaci trendből, hiszen ott nagymértékben visszaesett a díjbevétel. Az elnök kiemelte: a jó eredményekhez hozzájárult, hogy a lakosság kitartó volt, nem mondták fel tömegesen a szerződéseiket a rendszeres díjas konstrukcióknál, és – jelentős részben az online csatornák használatának köszönhetően – kedvezően alakultak a friss értékesítések is.
Az elnök felhívta a figyelmet: az idei viharos év volt, ami a kárkifizetéseken is látszik. A második negyedéves kötelező kárstatisztikát kicsit megtévesztőnek tartja: az első hullámnál a kárgyakoriság ugyan csökkent, azonban az elmúlt hónapokban jelentős romlás következett be, aminek a hatása csak késéssel jelenik meg a statisztikákban. Ami a teljes évre vonatkozó kilátásokat illeti, Pandurics Anett szerint a bizonytalanság, a recesszió hatásai alól nyilvánvalóan a biztosítási szektor sem tudja kivonni magát, ezért már az is jó eredmény lenne, ha a tavalyi év számait sikerülne megismételni.
A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a megváltozott körülményekhez igazodva idén az online térben rendezik meg a baleset-megelőzésről szóló Biztonság Hetét. Oberling József rendőr ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztályának vezetője ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon évente körülbelül hatszáz ember hal meg közlekedési balesetben, és több ezren sérülnek meg. A közlekedés okozta nemzetgazdasági károk becsült értéke éves szinten megközelíti a 600 milliárd forintot, amiből jól látszik, hogy érdemes a közlekedésbiztonságra költeni. Oberling József kiemelte: hazánkban az elmúlt tíz évben soha nem volt olyan jó a közlekedésbiztonsági helyzet, mint az idén, amit a karantén okozta forgalomcsökkenés is magyaráz, ugyanakkor július–augusztusban is folytatódott a tendencia. Augusztus végéig 262 halálos baleset történt, ami a tavalyi év azonos időszakában még 358 volt. Az E-kárbejelentő alkalmazás szolgáltatásai – hangzott el – tovább bővülnek: például a címadatok prediktív bevitellel adhatók meg, vagyis elkezdjük beírni a címet, és az alkalmazás automatikusan kitölti a mezőt. Bővült a beküldhető képek száma, továbbá a baleset résztvevői grafikusan és szövegesen is kiválaszthatják a járművek sérült elemeit, és megadhatják a sérülések jellegét. Pontosabban rögzíthetik a baleset körülményeit a bővített baleseti szituációs lista használatával. A fejlesztések célja, hogy tovább gyorsítsák a károsultak és a biztosítók egyszerűbb, gyorsabb és hatékonyabb együttműködését, valamint a biztonságos, digitális kárbejelentést. Az alkalmazást a megjelenése óta több mint 300 ezren töltötték le, idén pedig már közel ötezer (indulása óta tizenkétezer) kárbejelentés érkezett az E-kárbejelentőn keresztül a biztosítókhoz.


