BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az alacsony kamat sem tántorítja el az örökkötvények kitartó vásárlóit

Rendkívül alacsony kamat mellett bocsátott ki az elmúlt hetekben több vállalat is úgynevezett örökjáradék-kötvényeket. Az olcsó finanszírozási lehetőségben egyre többen látnak fantáziát, pedig ezek a speciális hitelpapírok csak kamatot fizetnek, a tőke csak akkor jut vissza a befektetőkhöz, ha a kötvény kibocsátója a visszahívás mellett dönt.

Kétmilliárd euró értékben bocsátott ki a múlt héten zöld örökjáradék „hibrid” kötvényeket az Iberdrola nevű spanyol áramszolgáltató, hogy a franciaországi és a németországi tengeri szélerőművei megépítéséhez szükséges forrást előteremtse. A befektetők a felkínált mennyiség ötszörösét is lejegyezték volna, az Iberdrola így kifejezetten olcsón jutott tőkéhez, ráadásul rajta múlik, hogy visszafizeti-e, vagy csak a kamatokat törleszti. Az egyik sorozat kuponja 1,45 százalék, a másiké 1,825 százalék, a kibocsátó mindkét kötvényt visszahívhatja hat, illetve kilenc év után.

A fenntarthatóság hívószó bevált a szintén spanyol Telefónicánál is, a távközlési szektorban elsőként ez a cég jelent meg a piacon zöldkötvényekkel, február első hetében. A jegyzésen a kibocsátott mennyiség hétszeresére érkezett ajánlat, a végül értékesített 1 milliárd euró­nyi örökkötvényre a befektetők évi 2,376 százalék kamatot kapnak. Ez a hitelpapír is rendelkezik visszahívási opcióval, amellyel nyolc és negyed év után élhet a telekommunikációs cég. Mindkét értékpapír úgynevezett örökjáradék- (perpetual) kötvény, amelyeknek nincs lejáratuk, csak call opció kapcsolódik hozzájuk: ez azt jelenti, hogy a kibocsátó nem köteles visszavásárolni a hitelpapírokat, de az előre meghatározott időpont után dönthet a visszahívásukról. A kamatkockázatot a kötvénytulajdonos viseli olyan formában, hogy az értékpapír megvásárlásakor előre megállapított kamatot kapja meg magasabb kamatkörnyezet esetén is, ilyen esetben ugyanis nem célszerű a kötvény kibocsátójának a visszahívás mellett döntenie (non-call risk).

Hibrid megoldás

A jelenlegi hozamkörnyezet alacsony: a tízéves amerikai állampapír éves hozama 1,16 százalék, a németé mínusz 0,44 százalék, s a befektetésre nem ajánlott amerikai bóvlikötvények átlaghozama sem volt még ilyen nyomott: 4 százalék alatti. Ezt tekintetbe véve egyáltalán nem csoda, hogy sikeresek a vállalati perpetual kötvénykibocsátások. Az örökjáradék-kötvény tulajdonságait tekintve valahol a klasszikus hitelpapír és a részvény között helyezkedik el. Kötvény, amennyiben tulajdoni jogviszonyt nem testesít meg és kamatot (de tőkét nem) fizet, viszont a részvények tulajdonságaival is rendelkezik abban a tekintetben, hogy másodpiacon kereskedhető, és ily módon árfolyamnyereséget biztosíthat a tulajdonosának. A legfontosabb különbség egy klasszikus kötvényhez képest az, hogy – ahogy a neve is jelzi – örök, vagyis nincs deklarált lejárata. A hagyományos értelemben vett örökjáradék-kötvények azonban már nincsenek a piacon, a jelenlegi gyakorlatban mindegyik visszahívható, ami azt jelenti, hogy a kibocsátó egy előre rögzített időpont után visszavásárolhatja a kibocsátott papírokat (névértéken vagy az alatti összegért), ezzel szüntetve meg a további kamatfizetési kötelezettségét. Az örökjáradék-kötvények kamata lehet fix és változó is. Ha változó kamatozásról beszélünk, az jellemzően valamilyen hosszú lejáratú állampapír hozamát veszi alapul benchmarkként.

Ha hosszú távú befektetési eszközként tekintünk a perpetual kötvényekre, a kamat mértékén túl még fontos információ a kibocsátó hitelminősítése, magának a papírnak a besorolása, valamint az, hogy egy esetleges csődhelyzetben ez a speciális kötvény hol helyezkedik el a hitelezői kifizetések sorában. Ezeknek a szempontoknak természetesen a kamatban érvényesülniük kell, ezentúl pedig minden, a kötvény élettartama alatti piaci változás a másodpiaci árban fog megjelenni. A perpetual kötvényekből széles a paletta a hosszú távú tőkebevonást tervező kibocsátók és a megcélzott befektetői kör vonatkozásában egyaránt. Egy időben kedvelt volt a termék a banki, biztosítói körben a tőkemegfelelőségi elvárások teljesítésére, de mostanra ez már, a Bázel III. szabályrendszer változása miatt, kevésbé számít népszerű kibocsátási formának.

Intézmények előnyben

A változatosság jellemző a kötvények névértékére is, amely az 1000 dollártól a 100 ezer dollár feletti értékekig is terjedhet. Ezért jórészt a nagy intézményi befektetők (bankok, nyugdíjalapok) körében keresettek, de a magánbefektetők is találhatnak maguknak ilyen típusú hitelpapírokat: akár oly módon is, hogy egy nagyobb összegű kötvényhez a befektetési szolgáltatón keresztül csoportosan jutnak hozzá. Mivel az örökjáradék-kötvények a másodpiacon kereskedhetők, így a befektetés időtartama sem kell hogy feltétlenül hosszú távra (vagy a gyakorlatban a visszahívásig) szóljon, megfelelő beszállási ponttal néhány hétig vagy egy-két hónapig is tartható a termék. Rotyis József, az SPB Befektetési Zrt. vezető privátbankára szerint „noha a termék alapkoncepciója szerint tőkét nem fizet vissza, a kamatokon keresztül azért hosszú távon a tőkének megfelelő értéket visszakapják, akik a buy and hold stratégiával veszik az ilyen kötvényeket”. A fix kamatozású örökjáradék-kötvény csökkenő kamatvárakozás mellett pél­dául jó árfolyamnyereséget hozhat, de szólnak érvek a változó kamatozás mellett is, ahol a benchmark emelkedésével a mi kötvényünk is megtartja a hozamát. További kockázat a kamatok alakulásán túl az infláció és (mivel jellemzően euróban vagy dollárban denominált termékek) a de­vizaárfolyam alakulása lehet.

Szűk a hazai kínálat

Aki magyar örökkötvény-kínálatból szeretne választani, annak nem túl bőségesek a lehetőségei, mint ahogy a magyar vállalati kötvény­piac úgy általában sem igazán színes. A hazai vállalati kötvénypiac egyik kedvence volt évekig az OTP Bank Opus Securities nevű kötvénye. Ezt a lejárat nélküli speciális sorozatot 2016-ig lehetett OTP-részvényre váltani, azóta a háromhavi Euriborhoz van kötve a kamata, megfejelve azt 3 százalékponttal. A 2006-ban 514 millió euróért kibocsátott lejárat nélküli kötvényt azóta sem hívták vissza, holott elemzők szerint ez a finanszírozás magasnak tekinthető a jelenlegi kamatkörnyezetben (a 2021. február–március időszakra megállapított kamat évi 2,457 százalék). Az OTP Opus kötvény árfolyama tavaly márciusban megközelítette a névérték 98 százalékát, most 90 százalék alatt kereskedik. A mélypont 86 százalék volt novemberben, azóta viszont több alkalommal járt az árfolyam 91,5 százalékon: ez az árfolyamnyereség az aktuális kamattal kiegészülve már vonzóvá teheti a kötvényt. Negatívuma viszont magánbefektetői szemszögből, hogy a minimális kereskedhető mennyiség 125 ezer euró.

A külföldi vállalati kötvények közül az egyik legérdekesebb árfolyammozgást a pandémia alatt sokat szenvedő német Lufthansa-hitelpapír produkálta. A társaság által 2015-ben kibocsátott, az örökjáradék-kötvényekhez hasonló módon visszahívási opcióval rendelkező, évi 5,125 százalék kamatot fizető papírjainak árfolyama tavaly márciusban napok alatt 30 százalékkal zuhant, a piac ekkor már a vállalat fizetésképtelenségét árazta. Az árfolyam a névérték 58 százalékáról fordult meg az állami mentőöv hírére, pillanatnyilag pedig a 90 százalékhoz közelít, ami akár még tovább emelkedhet, ha a vállalat ma az 500 millió eurós kibocsátás visszahívásáról dönt, legközelebb erre ugyanis csak öt év múlva lenne ismét lehetősége.

Történelmi háttér

Az évszázados múltra visszatekintő örökjáradék-kötvény jellemzően angolszász területen terjedt el. Az egyik legrégebbi, a Yale Egyetem könyvtárában őrzött dokumentum egy kecskebőrre jegyzett kötvény, amelyet a holland De Stichtse Rijnlanden vízügyi hatóság állított ki 1648-ban. Érdekessége, hogy a vízügyi hatóság a kötvény után máig fizet kamatot az amerikai egyetemnek, a kamat mértéke 2,5 százalék, a Yale éves szinten jelképes 136,2 eurót kap.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.