BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fénysebességgel a jövőbe – sok pénzre pályázhatnak a kistelepülések a közvilágításra

Július 14-től az 5000 lakos alatti települések pályázhatnak a helyi közvilágítás korszerűsítésére a Magyar Falu Program és a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében, összesen 18 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból. A támogatás százszázalékos, előlegként is igényelhető, és akár 50 millió forint is kapható településenként.

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

Karnok Csaba
Fotó: Karnok Csaba

A támogatás százszázalékos, vissza nem térítendő, és akár teljes egészében előlegként igényelhető. Egy pályázatra legfeljebb 50 millió forint támogatás adható, így legalább 360 falu, a célcsoportból minden hetedik település valósíthat majd meg korszerűsítéseket – ismertette Steiner Attila. Hangsúlyozta, hogy a települések gazdasági erején, aktuális pénzügyi helyzetén nem múlik a programban való sikeres részvételük.

Az állami támogatás a meglévőket felváltó energiahatékony lámpatestek telepítésére és a fényforrások autonóm szabályozhatóságának kiépítésére fordítható. Az önkormányzatok hétfőn 10 órától elektronikus úton jelentkezhetnek a kiírásra augusztus végéig a lebonyolító Nemzeti Energetikai Ügynökség honlapján, 

a pályázatokat az ősz folyamán elbírálják.

Steiner Attila elmondta: a helyi közvilágítás biztosítása önkormányzati feladat. A korábbi években elvégzett korszerűsítési munkák tapasztalatai szerint egy-egy fejlesztés a felére csökkentheti a villanyoszlopok működtetésének áramköltségeit. A nagyobb városokban hasonló fejlesztések üzleti alapon is megvalósíthatók, a kistelepüléseken a finanszírozási lehetőségek szűkösebbek, a megtérülés lassabb.

Hozzátette: a hazai hulladékgazdálkodási rendszerben az elektromos hulladék átvételéről, elszállításáról a koncessziós társaság köteles gondoskodni. Ha a leszerelt világítótestek az önkormányzat tulajdonában vannak, akkor a településeknek nemcsak feladatuk, hanem költségük sem keletkezik, a hulladékok összegyűjtését és kezelését a Mohu díjmentesen megoldja helyettük.

A korszerű közvilágítás javítja a közterületek biztonságát, a lakosok komfortérzetét és életminőségét, az önkormányzatok pedig energiafogyasztásuk csökkentésével kevesebb rezsit fizethetnek. Steiner Attila a Jedlik Ányos Energetikai Program kapcsán felidézte: először a távhőszolgáltatókat célzó pályázat nyílt meg 45 milliárd forintos kerettel júniusban, erre több szakaszban, az első körben július végéig lehet jelentkezni.

Egy hét múlva nyílik meg a távhőtermelőknek szóló felhívás első üteme, a rendszerek megújuló energiaforrásra átállítását 51 milliárd forinttal ösztönzik. Vasárnapig véleményezhető a vállalatok energiahatékonysági beruházásait segítő programelem, ebben csaknem 39 milliárd forint áll rendelkezésre az épületek vagy a gyártási technológia energiamegtakarítást eredményező korszerűsítéséhez.

Konténerekbe zárják a napenergiát: sorra létesülnek a nagy tárolók Magyarországon

A Mavir és a MET csoport is hírt adott nagy méretű ipari energiatároló átadásáról, a sor pedig folytatódik, és újabb bejelentések is várhatók a terület támogatásának köszönhetően. Szükség is van az energiatárolókra: a naperőművek növekvő súlyú termelése fokozódó terhet ró a villamosenergia-rendszer szabályozására.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.