BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökken a Magyar Telekom osztaléka

A Magyar Telekom a negyedik negyedévben minden jelentős soron javított az eredményein az előző év azonos időszakához mérten, az osztalék mégis 15 forintra csökken.

A Magyar Telekom igazgatósága részvényenként 15 forint osztalék kifizetésére tett javaslatot tegnap, a negyedik negyedéves gyorsjelentésével egyidejűleg. Az igazgatóság emellett 10,2 milliárd forintot fordítana az idén saját részvényei vásárlására, ami álláspontja szerint részvényenként 10 forint javadalmazás a részvényesek számára. Az osztalék tehát a tavalyihoz mérten további 5 forinttal csökken, míg a részvények visszavásárlására fordított összeg megduplázódik. A teljes részvényesi javadalmazás 25 forint marad. Robert Hauber, az igazgatóság elnöke indoklásul elmondta, hogy a javaslat stabilitást tükröz, amit annak ellenére fontosnak tartanak, hogy a teljes részvényesi javadalmazás összege jelentősen magasabb, mint a társaság 2020-as szabad cash flow termelése, így tovább növelik az eladósodottságot.

A társaság egyébként a negyedik negyedévben minden jelentős soron javított eredményein az előző év azonos időszakához képest, sőt az elemzői konszenzusnál is jobban teljesített. Az összbevétel éves összehasonlításban a távközlési szolgáltatási bevételek emelkedésének eredményeként 3,6 százalékkal, 188,9 milliárd forintra nőtt. A teljes 2020-as év tekintetében a bevételek éves összevetésben 1 százalékkal, 673 milliárd forintra emelkedtek, mivel a rendszer-integrációs és információs-technológiai (RI/IT) bevételek visszaesése mérsékelte a pozitív hatásokat.

A mobilbevételek éves összehasonlításban 2020 negyedik negyedében 3,6 százalékkal, 98 milliárd forintra, illetve a teljes évben 2,9 százalékkal, 365 milliárd forintra nőttek a mobiladat-bevételek és a készülékértékesítések emelkedése következtében.

A vezetékes bevételek a negyedik negyedévben éves összehasonlításban 5,4 százalékkal, 58 milliárd forintos szintre, míg az egész 2020-as évben 3 százalékkal, 219 milliárd forintos szintre nőttek.

Az RI/IT-bevételek 2020 negyedik negyedében mérsékelten, 33 milliárd forintra emelkedtek. Magyarországon a bevételek csökkenésének mértéke éves összevetésben 2,9 százalékra lassult a negyedik negyedévben, ami a közszféra és a pénzügyi szektor erősebb aktivitását tükrözi, eközben Észak-Macedóniá­ban erős növekedést eredményezett egy hardverprojekt.

A közvetlen költségek éves összehasonlításban 3 százalékkal, 91 milliárd forintra nőttek a negyedik negyedévben, a teljes 2020-as évet tekintve pedig 1,7 százalékkal, 297,5 milliárd forintra emelkedtek. A közvetett költségek az utolsó negyedévben éves összehasonlításban 3 százalékkal, 35,3 milliárd forintra, míg a teljes tavalyi évben 2,6 százalékkal, 149,7 milliárd forintra javultak. Az EBITDA éves összehasonlításban 8,6 százalékkal, 62,6 milliárd forintra emelkedett októbertől december végéig, 2020-ban egész évben 2,4 százalékkal, 225,9 milliárd forintra nőtt.

Az adózott eredmény 22,9 százalékkal, 16,0 milliárd forintra hízott a lezárt negyedévben, ami a magasabb EBITDA és az alacsonyabb amortizációs költségek együttes hatását tükrözi. A 2020-as évet tekintve a nyereség 4,1 százalékkal, 46,3 milliárd forintra nőtt, mivel az éves EBITDA-javulás ellentételezte az értékcsökkenési és amortizációs költségek növekedését.

A menedzsment szerint

25

forint marad a részvényesi javadalmazás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.