BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorítást áraz a piac

Több központi bank is szigorításra kényszerült a közelmúltban, kérdés, hogyan reagál a hazai kamatemelési várakozásokra a Magyar Nemzeti Bank.

A mai nap kivételével a hét hátralévő részében kiemelt jelentőségű adatok érkeznek a hazai, de az európai és az amerikai gazdaság állapotáról is. Holnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az állampapír-vételi aukció után tart kamatdöntő ülést, a várakozások szerint 0,6 százalékon hagyja az irányadó rátát. Az OTP Elemzési Központ szakértői szerint sokkal érdekesebbnek ígérkezik, hogyan nyilatkozik a jegybank a piac várakozásával és a lehetséges kamatemeléssel kapcsolatban. Tardos Gergely vezető elemző szerint a nyomás gyorsan nő a magyar jegybankon: a hosszú hozamok globális emelkedése már több országban kamatemelésre kényszerítette a központi bankokat. Magyarországon idén 100 bázisponttal emelkedtek a hosszú hozamok, ha ez folytatódik, és a hazai deviza továbbra is gyenge marad, már a közeljövőben emelhet az egyhetes betéti rátán a monetáris intézmény. Az OTP-nél arra számítanak, az MNB kivár a döntéssel, elemezve, hogy a negyedév végén merre fordul a piac.

Egyelőre úgy tűnik, az MNB által prognosztizált inflációs pálya tartható, igaz, a fogyasztói árindexről szóló előrejelzést a lezárások lefelé, a nyersanyagárak és a szállítási költségek emelkedése (párosulva a gyenge forinttal) viszont felfelé módosíthatják – a részletek csütörtökön érkeznek az Inflációs jelentésben. Mindemellett a valódi kérdés az elemzők álláspontja szerint az, hogy a gazdaság újranyitása jelentős vagy elnyúló inflációs nyomást eredményez-e.

Szerdán Európa-szerte és az Egyesült Államokban beszerzésime­nedzser-indexeket publikálnak. Általánosságban elmondható, hogy kontinensünkön a szolgáltató szektor indexei a zsugorodást jelző 50 pont alatt ragadtak, azzal együtt is, hogy emelkedhettek február óta. Eközben a feldolgozóipari indexek 55 pont felett tanyáznak, kiugróan kedvezően alakult a 60 pont fölé emelkedő német adat. A szolgáltató szektor kilátásait egyértelműen rontják az oltási programok lassú haladása és a vírus újabb hullámának elszabadulása miatti korlátozó intézkedések, ám a feldolgozóipar tekintetében egyelőre nincs jele annak, hogy a tavaly tavaszi lezárások alkalmával tapasztalható mélyrepülés megismétlődne. A rövid távú kilátásokat ez esetben a globális kereslet alakulása és a világszerte problémát okozó félvezetőhiány befolyásolja, ami az autóipari kibocsátáson már az év eleje óta érezteti a hatását. Ha a beérkező adatok a vártnál kedvezőtlenebbül alakulnak, az rossz ómen lehet az első negyedéves növekedési várakozások tekintetében – hívja fel a figyelmet Váradi Beáta, az OTP Elemzési Központ szakértője. Az Egyesült Államokban egészen más kép körvonalazódik, hiszen a feldolgozóipar mellett a szolgáltató szektor indexe is 60 pont közelében járt februárban, és most csak minimális esésre számítanak az elemzők. Ráadásul az Egyesül Államokban az oltási program is jobban halad, mint Európában, ami a Biden-csomaggal együtt nagymértékben javítja a növekedési kilátásokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.