Bár a BP, a Shell és a Total az utóbbi időben óriási lendülettel és elszántsággal fordult az elektromos áram termelése és azon belül a megújuló forrásból származó zöldenergia előállítása felé, azonban mindhárom társaság tíz évvel lemaradt a két elsőként ébredő európai cég, az olasz Enel és a spanyol Iberdrola mögött, és ez az említett társaságok árfolyamgörbéjén is meglátszik. A két időben kapcsoló mediterrán villamosáram-termelő és -ellátó vállalat a pandémia idején is stabil nyereséget és cash flow-t termelt, így a befektetők is felfedezték őket.
A két cég összesített megújuló alapú energiatermelése az öreg kontinensen – a Wood Mackenzie adatai szerint – 2030-ra elérheti a 215 gigawattot, amely mintegy 130 millió európai háztartás ellátására lesz elegendő. A Rystad Energy előrejelzése szerint 2035-ben is még az Enel vezeti majd a globális rangsort, és az Iberdrola meg az amerikai NextEra fogja követni.
Az Enel számára az Enel Green Power 2008-as megalapítása hozta a fordulópontot, közvetlenül azután, hogy 39 milliárd euróért megvette az akkoriban gyorsan növekvő latin-amerikai piacokhoz hozzáférést biztosító spanyol Endesát. Később a leányvállalatot bekebelezte az Enel, a terület azonban továbbra is a növekedés motorja maradt.
Az Iberdrolánál még korábban, 2001-ben indult a váltás a szénről és az olajról, amikor 2001-ben Spanyolország legnagyobb magántulajdonú közüzemi energiaszolgáltatója elkezdte az olajalapú erőművek bezárását, és 2012-re 3,2 gigawatt kapacitást szüntetett meg. Tavaly pedig bezárták a cég két utolsó szénerőművét is. Eközben a 2001-es 352 millió euróról 2004-re már egymilliárd euróra növelték a szélerőművek építésére fordított keretösszeget.
A korai indulás mellett van még egy hatalmas előnye az Enelnek és az Iberdrolának, ez pedig az a több millió kilométer hosszúságú vezetékhálózat, amely a két cég nyereségének mintegy felét termeli ki. A vezetékhálózat monopolhelyzetet és garantált profitot biztosít tulajdonosának, úgyhogy nagyon ritkán értékesítik – mondta el a Reutersnak Javier Suarez, a milánói Mediobanca szakértője. A piac új belépői nem egykönnyen juthatnak ilyen infrastruktúrához – tette hozzá Tom Heggerty a Wood Mackenzie-től. Ráadásul az Enel és az Iberdrola is 150 milliárd eurót költ fejlesztésekre 2030-ig, jelentős részét mindkét cég az Egyesült Államokban és Európában megvalósuló projektekre fordítja. Az Enel emellett Latin-Amerikában és Ázsiában is továbbépíti hálózatát és csökkenti karbonkibocsátását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.