BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fájdalmas drágulástól szenved a pólógyártás

Amerikai embargó, szélsőséges időjárás és Wall Street-i spekuláció lőtte fel az űrbe a gyapot árát.

Pénteken már 1,15 dollár volt a gyapot fontja a határidős piacon. Ezzel 2011 novemberi szintekre emelkedett a jegyzés, mely az elmúlt hetekben több mint 20 százalékot ugrott, s egy évre visszatekintve közel 73 százalékos hegymenetet látunk a charton. Ám ennél is feltűnőbb, hogy

az elmúlt másfél hónapban kialakult egy hatalmas tüske a grafikonon, s egészen rövidtávon jutott 0,91 dollárról 1,15 dollárig a kurzus.

Ami az elemzőket a fűrészáruk elképesztő tavaszi ralijára emlékezteti, mely csak a nyár derekán fulladt ki, miután újra felfuttatták a járvány idején leállított kanadai tulajdonú fűrészmalmok termelését. Az építőipari árakban azonban hónapokig éreztette hatását a deszka rali, melyet az alacsony kamatokkal ösztönzött lakásépítések hajtottak, meg a home office miatt a barkácsáruházakra szabadult extra kereslet. Igaz, ezt a piaci anomáliát a feldolgozó kapacitások bővítésével lehetett kezelni, miután az Egyesült Államokban  évtizedes probléma a malmokba kerülő déli fenyő alacsony ára, ami az elnöki adminisztrációkon átívelő fatelepítési programok következménye.

Fotó: AFP

Nos, a gyapot tüske is elég érzékenyen érinti a ruházati ipart. Annál is inkább, mert az Egyesült Államokban már az augusztusi fogyasztói árak is 4,2 százalékos emelkedést mutattak a ruházati szektorban. Különösen a férfi ingek és pulóverek (4,4 százalék), a férfi nadrágok és rövidnadrágok (6,6 százalék) és a női ruhák (11,9 százalék) piacán emelkedtek az árak. Ez valamelyest még összhangban volt a tengerentúli inflációval, ám

a gyapotárak szeptemberi megugrása tovább súlyosbíthatja az ágazatra nehezedő költségnyomást.

Amit érdekes módon az egymást követő elnökök intézkedései erősítettek fel. Donald Trump a Kínával folytatott  kereskedelmi háború egyik csapásaként megtiltotta az amerikai vállalatoknak, hogy ruhákat és más pamuttermékeket, illetve gyapotot importáljanak a Hszincsiang-Ujgur régióból, mely a gyapottermelés központja. Az embargót a kényszermunkával kapcsolatos aggodalmak indokolták. Erre a kínai ruházati vállalatok azt a megoldást találták ki, hogy amerikai gyapotot vásároltak, azt otthon feldolgozták, majd a ruházati termékeket visszaküldték az Egyesült Államokba. Emiatt jelentősen nőttek a végtermék árába beépülő szállítási költségek. Miközben az amerikai gyapottermelők a szélsőséges időjárástól szenvedtek. Aszályok és hőhullámok tizedelték az amerikai ültetvényeket. Amire még rátett egy lapáttal, hogy az amerikai piacon megnövekedett kínai keresletre a Wall Street is ugrott. Komoly spekulációval szűkítve az egyébként is nehezen járható piacot.

Bár az amerikai embargó feloldása nem várható, mégis hamar lelohadhat a spekulációs kedv a gyapotpiacon. A tengerentúlon ugyanis, 13 százalékos bekarítottsági szinten, az idei gyapottermés sokkal jobbnak tűnik a tavalyinál. Amennyiben az eddig betakarított termés 62 százaléka volt kiváló minőségű, szemben a tavalyi azonos szinten mért 40 százalékos részeredménnyel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.