Már második negyedéve használja a holland MN Investment Management nyugdíjalap az általa kifejlesztett devizakereskedési algoritmust, állítólag nagy sikerrel. Most már ott tartanak, hogy a technológiát és az adatokat meg akarják osztani a többi nyugdíjalappal, de az is a terveik között szerepel, hogy közösen megalkossák egy nyílt forráskódú algoritmus összehangolt kereskedési eszközét is.
A lépés nagy hatással lehetne a piacokra
– mondta egy interjúban Liakos Papapoulos, az MN nyugdíjpénztárának vezető befektetési menedzsere. „Ha a nyugdíjalapok csatlakoznának, több millió dolláros megtakarításról beszélhetnénk” – tette hozzá.
A nyugdíjalapok összefogása egyúttal csapást mérne a nagybankok devizakereskedelemből származó nyereségére. Csak a nagyságrendek érzékeltetésére: az idén a devizák és a kötvények adásvételével minden idők legnagyobb harmadik negyedéves nyereségét könyvelhették el a pénzintézetek.
Európában például a Deutsche Bank ebből az üzletágból származó profitja éves bázison 38 százalékkal, 2,2 milliárd euróra emelkedett.
A nyugdíjalapok évente szintén több milliárd dollár értékben kereskednek devizákkal az azonnali és a swappiacokon, mégpedig nem feltétlenül a nyereség, hanem inkább az ügyfélportfóliók összeállítása érdekében. Ez a tevékenység nagy mennyiségű devizatranzakciót tesz szükségessé, amelyek nagy részét a bankok hajtják végre.
Az MN algoritmusa a devizaügyleteken pénzt keres, ahelyett, hogy a bankok díjbevételét hizlalná.
Eleinte, amikor Papapoulos megemlítette elképzelését, értetlenségbe ütközött, ám most már elegendő megtakarításra tettek szert – bár nem árulta el, hogy mekkorára – ahhoz, hogy komolyan vegyék. Az mindenesetre árulkodó, hogy cégénél már két kvantitatív elemzőt alkalmaznak, akik az újonnan létrehozott Algo Competence Centerben dolgoznak.
Minden nyugdíjalap a saját szemétdombján ül, és pontosan ugyanazokon a kérdéseken gondolkodik
– mondta Papapoulos egy interjúban.
Gaurav Patankar, a Bloomberg Intelligence alternatív befektetési részlegének vezetője szerint azonban a bankok hatalmának megtörése túlságosan nagyra törő cél.
Blue Lagoon: üdekék színfolt az izlandi tőzsdénAz izlandi Kék Lagúna üzemeltetője jövőre a tőzsdén is megmártózna. |
A közös cél nagyszerű, de a pénzintézeteknek megvan az infrastruktúrájuk, a hatókörük, és ők rendelkeznek a szükséges a platformokkal is ahhoz, hogy megvédjék piaci részesedésüket
– mondta.
A devizakereskedelemben az algoritmusok olyan kiaknázatlan erőforrások, amelyek versenyelőnyhöz juttathatják a nyugdíjalapokat.
A tranzakcióknak ugyanis mindössze 22 százalékát hajtják végre ilyen eszközökkel, szemben a részvénypiacokkal, ahol már 46 százalékos az algoritmusok részesedése – áll a Coalition Greenwich tanácsadó cég tanulmányában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.