Részben korengedményes nyugdíjazások révén mintegy 6 százalékkal csökkentené alkalmazottai számát az STMicroelectronics francia–olasz csipgyártó vállalat az ipari, különösen az autóipari ágazatban elhúzódó keresletcsökkenéssel szembesülve – értesült a Bloomberg.
A még véglegesen el nem döntött létszámleépítés, amelyet a jövő hónapban jelenthetnek be, állítólag 2000-3000 munkavállalót és a cég olaszországi, valamint franciaországi tevékenységét is érintené, ám az olasz kormány, amely Franciaországgal együttesen 27,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a vállalatban, arra törekszik, hogy korlátozza az átszervezés olasz munkavállalókra gyakorolt hatását.
Az elkövetkező hetekben konstruktív párbeszédet kezdünk a munkavállalók képviselőivel a karrier végét támogató, önkéntes távozást támogató programról, beleértve a korai nyugdíjazást is
– mondta az STMicro szóvivője, aki nem kívánt bővebben nyilatkozni. A francia pénzügyminisztérium és az olasz ipari minisztérium képviselői egyelőre nem kommentálták a hírt.
Az STMicro keresi a módját, hogy csökkentse költségeit, ezért kíván életbe léptetni egy korai nyugdíjazási programot a munkavállalók egy része számára – mondta Jean-Marc Chery vezérigazgató, szintén megerősítve, hogy a vállalat egyeztet a munkavállalói képviselőkkel az önkéntes távozáson alapuló tervről.
Az iparági szegmens vesszőfutása miatt a genfi székhelyű vállalat az elmúlt időszakban többször is profitfigyelmeztetést adott ki, részvényei árfolyama pedig az elmúlt 12 hónapban több mint 45 százalékkal, idén pedig 10 százalékkal esett.
Az STMicro 2024-et az elmúlt évtizedek egyik legrosszabb évének nevezte, és az idei első negyedévre is az elemzői várakozásoktól elmaradó bevételt prognosztizált. A vállalat a hagyományokkal szakítva nem adott az egész évre vonatkozó előrejelzést sem. A versenytárs amerikai Texas Instruments szintén csalódást keltő becslést adott a már megkezdett három hónapos periódusra, a harmatgyenge keresletre és a növekvő gyártási költségekre hivatkozva.
Az STMicro a francia és az olasz állami tulajdonú chipgyártók 1987-es egyesülésével jött létre, és mindkét ország stratégiai vállalatnak tekinti. Olyan vállalatoknak, mint az Apple és a Tesla, szállít nem éppen a legkorszerűbb, úgynevezett „érett csipeket”, amelyek gyártásához jellemzően régebbi technológiát használnak, és nem igényelnek modern gyártási létesítményeket sem. A vállalatnak több mint 50 000 alkalmazottja van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.