A tavalyi év a technológiai szektor nagyjainak totális dominanciájáról szólt az amerikai részvénypiacon, a 2025-ös esztendő azonban már nem néz ki ennyire jól a Magnificent Seven, azaz a varázslatos hetes néven elhíresült vállalatcsoport számára, mely az Alphabeten túl, az Amazon, az Apple, a Meta, a Microsoft, az Nvidia és a Tesla papírjait foglalja magába.
A csodás hetes tavalyi évéről mindent elmond, hogy ez a hét cég felelt az S&P 500 23 százalékos éves növekedésének több mint feléért, az index további 497 tagjának pedig jelentősen kevesebb lapot osztottak az asztalnál. A tech óriások bődületes árfolyam-emelkedéseit, melyek közül az Nvidia 180 százalékos raliját még egy ideig emlegetni fogják a befektetők, és mellyel a cég egy időre a világ legértékesebb vállalatává is vált, elsősorban a mesterséges intelligencia hihetetlen tempójú térnyerése és a felhőkapacitások bővítése iránti csillapítatlanan kereslet hajtották, melyek átlagosan 34 százalékkal növelték a hetes eredményét 2024-ben.
Ez a profitbővülés azonban nem valószínű, hogy akár középtávon is fenntartható lenne.
Lisa Shalett, a Morgan Stanley vagyonkezelési részlegének befektetési igazgatója a Bloomberg TV-nek ugyanis kifejtette, a nagy hetes profitbővülése becsléseik szerint egyértelműen és látványosan lassulni fog 2025-ben, a tavalyi 34 százalék helyébe a cég elemzői az idén már csak 18 százalékos profitnövekedésre számítanak, ez pedig lesújtó hatással lehet a részvények éves teljesítményére.
A befektetői várakozások ugyanis egyértelműen túlfűtötté váltak az elmúlt időszak növekedését látva, így a Morgan Stanley csapata szerint könnyen lehet, hogy azok a befektetők, akik az elmúlt években megszokott profitbővülésre számítanak az idén is, nagy pofonba futnak majd, amire a részvényeladás lehet majd a válaszuk. Az elemző szerint ugyanakkor ez távolról sem jelenti azt, hogy mostantól el kellene fordulni a technológiai szektor nagyjaitól, csak más stratégiával kell megközelíteni a portfólióépítéseket.
Mostantól nem lesz elég a Mag 7 ETF-eket zsákolni, a jó egyéni részvényválasztás lesz a nyereségek kulcsa. A cégek egyéni kockázati kitettségei, kilátásai eltérnek egymástól, ezt pedig a befektetőknek is be kell látniuk. A csalódás ugyanis pont azoknál a papíroknál lehet a legnagyobb, ahol eddig a legmagasabb volt az optimizmus
− emelte ki a szakértő.
A befektetői óvatosság pedig már meg is látszik a piacon: a Bloomberg csodahetes indexe ugyanis egymást követő három nap is 1 százaléknál nagyobb mínuszban zárt, a mutató pedig még soha korábban nem zárt egymás után ötször ekkora mínuszban, így ennek a sorozatnak az elérése mindenképpen jelzésértékű volna a teljes piac számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.