NATO-stratégák már azt vizsgálják: Európa képes lenne-e ellenállni egy orosz támadásnak? Az ilyen kérdéseknek táptalaja az amerikai–európai vámháború és a NATO-szövetségesek elhidegülése. Ráadásul az ukrajnai háború felveti, hogy az orosz területi igényeknek hol a határuk.
Bár Oroszország néhány éven belül felkészülhet egy Európa elleni hagyományos háborúra, ha az ukrajnai békeszerződés lehetővé teszi hadserege fejlesztését, mégis optimista az európai katonai esélyeket illetően Philip Breedlove, az amerikai légierő nyugalmazott tábornoka, a NATO korábbi szövetséges főparancsnoka. És ugyan Európában fontos légvédelmi és hírszerzési képességek hiányoznak, de
az országok hadseregei együtt hatalmas légierőt, óriási haditengerészetet és félelmetes szárazföldi hadsereget alkotnak,
amely most fokozatosan újjáépül és fejlett felszereléssel egészül ki.
Jelenleg az európai erők az Egyesült Államokra támaszkodnak a hírszerzés, a megfigyelés és a felderítés, a szállító repülőgépek és az irányítás terén. Egy Oroszországgal vívandó háború szempontjából talán a legkritikusabb a légvédelem hiánya Európában. Moszkva az ukrajnai háborúban is rakétákkal támadja a városokat és az infrastruktúrát.
Az európai NATO-erőknek együttesen nagyjából 5 ezer harckocsijuk és több mint 2800 önjáró tüzérségi rendszerük van. Míg Oroszországnak elemzők szerint 3 ezer harckocsija maradhatott, s az önjáró tüzérségi rendszereik száma fele lehet az európainak a londoni Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete (IISS) szerint, miután az orosz hadsereget megtizedelte a jóval kisebb ukrán haderő.
A hagyományos légi harchoz a NATO európai tagjai nagyjából 2 ezer sugárhajtású vadászgéppel és más harci repülőgéppel rendelkeznek. Továbbá
2030-ra Európának több mint 500 élvonalbeli amerikai gyártmányú F–35-ös vadászrepülőgépe lesz.
Ezzel szemben az orosz légierő nagyjából ezer vadász-, bombázó- és földi célokat támadó repülőgéppel rendelkezik. Ezek Ukrajnában nem teljesítettek jól a harcban: az IISS becslése szerint minden ötödik harcba küldött repülőgépet elvesztettek.
Joggal merül fel a stratégia és az irányítás kérdése. Hogyan harcolna Európa az amerikaiak nélkül? Nos, erre az amerikai katonai szakértők azt mondják, hogy a NATO-tervek már a hidegháborúban is azon a feltevésen alapultak, hogy az európai erők önállóan harcolnak az amerikai erősítés megérkeztéig. Más szóval, a NATO már meglévő védelmi terveit az európai erők önállóan is használhatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.