BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újfajta kapcsolatot épít a Jukosz

A Magyar Olaj- és Gázipari Rt.-vel indított stratégiai partnerség révén nő a Jukosz komfortérzete, a közös projekt működtetésével a két cég kapcsolata kiegyensúlyozottabbá válik - indokolta az együttműködés indítását Fazakas Imre, a Jukosz közép- és kelet-európai képviselője. Bár a második legnagyobb orosz olajcég a közelmúltban több európai érdekeltségszerzés kapcsán hallatott magáról, elsősorban a belpiacon tervez fejlesztéseket.

A Magyar Olaj- és Gázipari Rt. (Mol) beszerzési forrásainak növelését, illetve készleteinek gyarapítását szolgálja a múlt héten aláírt oroszországi vegyes vállalati megállapodás, de a Jukosz számára is előnyös a partnerség - közölte lapunknak adott interjújában a Jukosz közép- és kelet-európai képviselője. Fazakas Imre hangsúlyozta, az orosz társaságnak olyan piacokon célszerű stratégia partnerségekkel növelni kényelemérzetét, ahol már komoly pozíciói vannak. Nyilvánvaló, hogy a Mol szibériai beruházása révén - amely a Jukosz területén működik - az egymásra utaltság lényegesen nagyobb, mint az eddigi szállító-vevő kapcsolatnál. A Jukosz szerint a térségben a Mollal érdemes hosszú távon komolyan együttműködni.

A Mol más, kisebb orosz olajcégektől is vásárol, ez a tény a Jukoszt - képviselője szerint - "különösebben nem zavarja", hiszen több eladóval szerződni a magyar társaság számára egyben árkontroll is. Mindazonáltal a Mol igényeinek körülbelül a kétharmadát adó Jukosz rendelkezik olyan szerződéssel, hogy a Mol kérésére azonnal küldi a valami oknál fogva soron kívül kért mennyiséget. "A Jukosz - már csak exportja méreténél fogva is - százezer tonnát bármikor tud szállítani, volt is rá példa. A legrosszabb esetben egy hajórakománnyi szállítmányt levesz a tengerről és a Molhoz irányítja" - mondta Fazakas Imre.

A szakember szerint nem a valóság, csak a hírek szintjén merülhet fel, hogy elakadhatnak az orosz olajszállítások. (Az orosz olajkivitelért felelős Transznyefty a napokban többnapos exportleállítást helyezett kilátásba belföldi vámolási nehézségek miatt.) Ma az orosz olajvállalatok között a játékszabályok egyértelműek, ezeket az orosz hatóságok be is tartatják. Oroszországnak elemi érdeke a megbízható olajszállítás, s még ott sem csinált belőle politikai fegyvert, ahol sokkal keményebb volt a helyzet. Egy vezetéksérülés miatti zavar is egy-két nap alatt felszámolható egy bypass megépítésével.

A Jukosz egyébként kézenfekvő stratégiát követ külföldi terjeszkedésében: csak akkor növeli termelését, ha már biztos abban, hogy többletolaja meghatározó részére hosszabb távon biztos piacot talált a kiszemelt új régióban. A teljes biztonságra való törekvés részeként ezeken a területeken saját finomítói kapacitásokkal is akar rendelkezni, de ezek hiánya kezelhető megfelelő stratégiai szövetségekkel is. A teljesség igénye érvényes egyébként a németországi piacra is, ahol - mint a Világgazdaság beszámolt - a Jukosz a napokban két olajfinomító és egy kúthálózat megvásárlásról döntött. A társaság mindezek ellenére most elsősorban óriási belföldi piacát ellátó kúthálózatának fejlesztésére összpontosít.

Az európai olajipar konszolidációja kapcsán Fazakas Imre nem tartja valószínűnek egy egységes helyi európai piac létrejöttét, már csak a monopóliumellenes törvények miatt sem. A további cégegyesülések ugyanakkor persze valószínűek, hiszen hosszú távon a kisméretű nemzeti olajtársaságoknak nincs jövője. A folyamatban az orosz cégek is keresik a helyüket, bizonyos tulajdonosi részesedésre számítanak a földrészen már csak tőkeerejük, nyersanyaguk és kiépített logisztikájuk miatt is.

Az orosz olajcégek idei látványos termelés- és exportnövelési terve, továbbá Oroszország OPEC-nek tett kivitelcsökkentési ígérete miatt - Fazakas Imre szerint - nem alakul ki különösebb feszültség a vállalatok és a kormány között. "Oroszországnak csak egy ponton esik egybe az érdeke az OPEC-kel, hogy az olaj árát adott sávban kell tartani, de az ország vezetése mindig is hangsúlyozta, hogy saját gazdasági és politikai érdekei szerint fog exportjával sáfárkodni" - válaszolt a Jukosz képviselője. Az olajexport nagypolitikai összefüggései kapcsán emlékeztetett, hogy az USA igyekszik rávenni Oroszországot, hogy kivitele növelésével járuljon hozzá a fejlett világ problémái megoldásához. Ezt az igényt az orosz nagypolitika ma akceptálja. "Emiatt a Jukosznak nincsenek konfliktusai az orosz kormánnyal, de nem is lehetnek, hiszen nagyban függ tőle, már csak egyszerűen az adópolitika miatt is. Nyilvánvaló, hogy az orosz kormány határozza meg, hogy mit tegyen, mit akarjon egy orosz olajvállalat."

B. Horváth Lilla

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.