A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete az év első kilenc hónapjában 83 090 forint volt, 13,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban -- jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Ezen belül a költségvetési szférában 10,8, a versenyszférában 14,2 százalékkal lettek magasabbak az átlagkeresetek.
A legmagasabb fizetések továbbra is a pénzügyi tevékenységi ágban vannak -- 183 550 forint --, ezt követi a vegyipar, ahol 122 260 forint a havi átlagkereset, majd a villamosenergia-, gáz-, gőz-, vízellátás jön 111 890 forinttal. Érdekesség, hogy az előző hónaphoz képest mindhárom ágazatban néhány forinttal alacsonyabb bruttó nominális átlagkeresetet mutatott ki a statisztika. A szociális ellátás immár tartósan a legelhanyagoltabb ágazat, az itt dolgozók havi 49 310 forintot vihetnek haza.
A nettó átlagkeresetek a teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében az első nyolc hónapban 11,1 százalékkal nőttek, ez reálértéken 1,4 százalékos emelkedésnek felel meg. Az előző hónapban két tizeddel magasabb volt a bővülés üteme.
Az idén igen mérsékelt a reálbérek növekedési üteme, amit a GDP-növekedés dinamikájához érdemes hasonlítani. Tavaly a bruttó nemzeti termék alacsonyabb növekedése mellett is magasabb volt a bérkiáramlás. Ezt többnyire az év elején megkötött munkavállalói szerződések merevségével és az alulbecsült inflációval magyarázzák a szakértők.
Szeptemberben a versenyszférában visszaesés következett be a bruttó bérnövekedés ütemében. Ez a jelenség cáfolni látszik azt a véleményt, miszerint az év második felében a munkaadók a magasabb inflációt figyelembe véve újraindexálják a béreket.
A most közreadott adatok szerint 2,717 millióan álltak alkalmazásban a nemzetgazdaság legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásainál, valamint a költségvetési és társadalombiztosítási intézményeknél. Ez egy százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A növekedés egyértelműen a versenyszférában tapasztalható létszámbővülés eredménye, ugyanakkor a költségvetési intézményeknél valamivel kevesebb alkalmazottat regisztráltak. A KSH kiemeli, hogy a létszám emelkedése elsősorban a szellemi foglalkozásúak csoportjára jellemző (1,3 százalék). A fizikai dolgozók száma 0,7 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.