BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfogadták a japán pótköltségvetést

A sikerrel vett bizalmi szavazás után a japán kormány egy menetben a pótköltségvetést is jóváhagyta, amely a felsőház egyetértésével már a hét közepén hatályba léphet. A kormányfői poszton és a gazdaságpolitikai kurzusban végrehajtandó váltás azonban a miniszterelnöknek most megszavazott bizalom ellenére is napirenden maradt Tokióban.

A bizalmatlansági indítvány sikeres elhárítása és az újabb fiskális élénkítő csomagterv elfogadása inkább aggályokat, semmint megnyugvást váltott ki a piacokon. Az utóbbi évtized immár tizedik keresletösztönző programja 4780 milliárd jen (43,52 milliárd dollár) pótlólagos elköltéséről rendelkezik a folyó -- március végéig tartó -- pénzügyi évben. Az összegből 3900 milliárd jent hagyományos módon adnak ki, a korszerű információs hálózatok gyorsított fejlesztésére, a rohamosan öregedő lakosság ellátását célzó létesítményekre, városi rehabilitációs programokra és környezetvédelemre. A fennmaradó hányad az önkormányzatoknk juttatandó adó-visszatérítés és más, szociális programok formájában épül be a pótköltségvetésbe.
Az újra és újra lelohadó konjunktúra ösztönzésére szolgáló fiskális programokat a piacok egyre erőteljesebb kritikával illetik, annak ellenére is, hogy a mostanit a kormányfő a "japán újjászületés" tervének minősítette. Míg a választók körében általában népszerűek a kiadásnövelő csomagok, a befektetők aggódnak a fejlett ipari államok körében is páratlanul magas -- a GDP 130 százalékához közelítő -- államadósság miatt. Az állami kiadások növelése révén végrehajtott keresletélénkítést a piacok -- a lényegre törő reformok pótlékaként foganatosított -- alibiprogramoknak tartják, amelyekkel a kormány a maga részéről is hozzájárul az esedékes szerkezeti átalakítások halogatásához.
Befektetői körökben éppen az esedékes reformok halasztása miatt okozott csalódást a hét eleji bizalmi szavazás. Míg másutt a kormány helyzetének megerősödését a piacok elégedetten szokták nyugtázni, Tokióban egy reformgarnitúra elvetélt hatalomváltási kísérletét látták az eseményekben. Mori Josiro miniszterelnököt a kormányzó Liberális Demokrata Párt régi vágású gárdájának képviselőjeként tartják számon, akitől nem várhatók a gazdaság egészét átható liberalizációs intézkedések. A pártbeli rivális, Kato Koicsi meghátrálását egyébként a Reuters taktikai lépésnek tekinti, és nem zárja ki Mori néhány héten belüli távozását. Kato mellett egyébként további riválisokat is esélyesnek tartanak a kormányfői posztra, például Kono Johei külügyminisztert, ez utóbbi egyik elődjét, Komura Maszahikót vagy a karizmatikus egyéniségnek tekintett Koizumi Junicsiro frakcióvezetőt, aki a japán alsóházban az LDP munkáját igyekszik összefogni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.