BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizető ÁPV, adós önkormányzatok

Az ÁPV Rt. 3,3 milliárd forintot fizetett ki a településeknek október közepéig a belterületi földek utáni járandóságokkal kapcsolatos felülvizsgálata során. Ugyanakkor mindössze 17 milliót kapott vissza az eddig megállapított, 900 millió forintot meghaladó önkormányzati tartozásokból. Az adósok elsősorban a társaság kamatigényét vitatják.

Az ÁPV Rt. a belterületi földek utáni önkormányzati járandóságokra vonatkozó kölcsönös elszámolás során már csaknem 640 település igényét dolgozta fel, és 3,3 milliárd forintot utalt át az arra jogosult 477 helyhatóságnak -- értesült a Világgazdaság. A privatizációs társaságtól kapott tájékoztatás szerint az egy éve tartó munkában -- amit egy tavaly nyári, a járandóság mértékére vonatkozó, jogegységi döntés indokolt -- az ÁPV Rt. eddigi legnagyobb adóssága Csepel önkormányzatával szemben állt fenn: kamatokkal együtt 300 millió forintot tett ki. Ugyancsak tekintélyes summával -- 170 millió forinttal -- tartozott Budaörsnek is. Több mint 130 településtől viszont a privatizációs társaságnak jár visszatérítés. Összege meghaladja a 900 millió forintot. A legsúlyosabb adósság Hajdúszoboszlót terheli, amely azonban -- a Világgazdaság értesülései szerint -- egyelőre vitatja a 479 millió forintos követelést.



A Legfelsőbb Bíróság emlékezetes -- az 1992. évi LIV. törvény alapján átalakult vállalatok esetében, a helyhatóságokat a belterületi föld után megillető részesedés mértékéről szóló -- jogegységi döntésében kimondta: a pénzellenértéket az átalakuló vállalat vagyonmérleg-tervezete alapján kell meghatározni, és nem a későbbi, a végleges vagyonmérleg adatainak megfelelően. A döntésből levezethető "képlet" szerint meghatározott járandóságok és a korábban már kiadott ellenértékek különbözetére tekintettel állapítja meg az ÁPV Rt. cégenként az egyes önkormányzatokkal szembeni további kötelezettséget, illetve követelést. A vagyonkezelő, ha tartozik, minden esetben a tényleges teljesítésig számított éves 20 százalékos késedelmi kamattal fizeti meg az önkormányzatok járandóságait.



A társaságnak adós helyhatóságok számára nem könnyű az egyszer már magukénak tudott jussból a visszafizetés. A 130 településből nem egészen 60 rendezte csupán -- teljesen vagy részben -- tartozását, mintegy 17 millió forint értékben. Nemteljesítés esetén az ÁPV Rt. bíróság előtt érvényesíti igényét, illetve -- ha az önkormányzatok pert indítottak -- viszontkeresettel, vagy beszámítási kifogással él. Tapasztalatai szerint egyébként a települések a tőkeösszeg tekintetében általában elismerik tartozásukat, nem találják azonban jogosnak a vagyonkezelő kamatigényét. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségénél lapunknak elmondták: több adós helyhatóság fordult hozzájuk tanácsért. A TÖOSZ álláspontja, hogy azokban az esetekben, amikor nem jött létre szerződés, a tőkeösszeg visszajár, kamat azonban csak a felhívás kézhezvételének időpontjától illeti meg a vagyonkezelőt. A szövetség egy legfelsőbb bírósági határozattal érvel, amelynek értelmében a jogalap nélküli gazdagodásra alapított kamatigény mindaddig nem válik esedékessé, amíg azt nem követelik.



A felülvizsgálat lassan befejeződik. Az érintett mintegy 400 cég közül majdnem 390 társaság esetében nézték át eddig a tranzakciós iratanyagokat és határozták meg a számításokhoz szükséges adatokat. Ez idő tájt már kevesebb mint 70 önkormányzati igény feldolgozása van hátra. Az elszámolás alkalmanként dokumentációs hiányosságok miatt, illetve néhány nagy önkormányzat esetében áthúzódhat a jövő évre.


Többmilliárdos kölcsönös elszámolás belterületi földek után Az ÁPV Rt. 3,3 milliárd forintot fizetett ki a településeknek október közepéig a belterületi földek utáni járandóságokkal kapcsolatos felülvizsgálata során. Ugyanakkor mindössze 17 milliót kapott vissza az eddig megállapított, 900 millió forintot meghaladó önkormányzati tartozásokból. Az adósok elsősorban a társaság kamatigényét vitatják. Kende Katalin-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.