Jelenleg -- noha ezt nem publikálja -- 9,8 százalékos éves áremelkedési ütemet lát reálisnak a PM, értesült a Világgazdaság. A PM fogyasztói árindexre vonatkozó belső prognózisa így most már egyezik az elemzői várakozásokkal. Az idei GDP-terv és az államháztartás alrendszereinek GDP-arányos mutatói is módosulnak kissé. Az ez évre kiadott legutolsó hivatalos GDP-prognózisnál (13 070 milliárd forint) mintegy 220 milliárddal többet használtak a belső számításokhoz.
A pénzügyi tárca -- követve a piacot -- már számos alkalommal módosította inflációs prognózisát az idén. A 2000. évi költségvetést eredetileg még 6-7 százalékos drágulás mellett számolták, majd májusban a kőolaj világpiaci áralakulása miatt emelték 7-8 százalékos sávba a várt éves növekedési ütemet. Augusztusban jelentették be az újabb, 1 százalékpontnyi korrekciót, az élelmiszerárak alakulása miatt. Szeptember végén már Járai Zsigmond pénzügyminiszter is úgy gondolta, hogy 9-9,5 százalék körül lesz az infláció.
Mindez a -- Pénzügyminiszter által is szívesen használt -- GDP-arányos mutatókat is kedvező irányba tolja. Tovább mérséklődik az eredetileg 41,7 százalékra tervezett jövedelemcentralizáció. Figyelembe véve, hogy az áremelkedés magasabb üteme az állami elvonások mértékét is emeli, 150 milliárd forintos többletbevétellel számolva 40,4 százalékon állhat meg a jövedelmek központosítását kifejező mutató az idén.
Noha a PM az előirányzott 3,5 százalékos államháztartási hiánynál jelenleg egy tizeddel kevesebbet, 3,4 százalékot valószínűsít, a korrigált, 13 290 milliárdos GDP mellett ez nem jelenti, hogy nominálisan is csökkenne a deficit mértéke. Az új prognózis következtében 8 milliárd forinttal tágulhat a bevételek és kiadások között húzódó, eredetileg 443 milliárd forintra tervezett rés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.