Az államháztartás gazdálkodása októbert 61,7 milliárd forintos szufficittel zárta -- adta közre a Pénzügyminisztérium pénteki tájékoztatóján. A központi költségvetés bevételei 67,1 milliárd forinttal haladták meg a kiadásokat, miközben a társadalombiztosítási alapoknál 5,5 milliárd forintos hiány képződött. Az elkülönített állami pénzalapok gazdálkodása kiegyensúlyozott volt, 0,1 milliárd forintos többletet értek el. A helyi önkormányzatok nélkül számított államháztartási hiány az éves előirányzat 42 százalékára mérséklődött.
A központi költségetés kiugró bevételi többlete egyértelműen az alultervezett inflációnak köszönhető. Általános forgalmi adóból származó befizetésekből, társasági adóból és személyi jövedelemadóból adódott a többletbevétel (VG, 2000. november 9.). A központi költségvetés tervezett bevételeinek október végére már 87,5 százaléka befolyt, az államháztartás egésze is közelíti az időarányos értéket.
A bevételek mellett a kiadási oldalon is vannak túlcsordulások. Az agrárgazdaság támogatására szánt 91,4 milliárdos éves keretnek már 94 százaléka elfogyott. Újabb 6 milliárd forintot a beruházásokra szánt előirányzat csökkentésével teremtenek elő. Előirányzat-túllépés várható a közszolgálati műsorszolgáltatás támogatására szánt soron is, s a fogyasztói árkiegészítésekre szánt keretből is az időarányosnál magasabb a kifizetés. Az elkülönített állami pénzalapoknak már elköltötték a másfélszeresét az éves tervezethez képest. A költségvetési szervek saját bevételeikből fedezett kiadásai is felülmúlják az idei előirányzatot, 17 milliárd forinttal.
A zárszámadási törvény keretében a kormány 140 milliárd forint többlettámogatást oszt szét a fejezetek közt, jelentették be a tájékoztatón. Mivel a törvényt csak a hónap végén fogadja el az Országgyűlés, a többletek lehívásának ütemezése megnehezíti az államháztartás novemberi gazdálkodásának előrejelzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.