Bírósági úton támadta meg a magántulajdonban lévő Hungária Közraktározási Rt. egyik együtt szavazó többségi tulajdonosa, az Agro-Cash Kft. azt az adásvételi szerződést, amellyel a Concordia Rt. 13 százalékos részesedést kíván szerezni a Hungáriában -- közölte lapunkkal Papócsi László, a Hungária elnöke. A per célja, hogy a bíróság tegye semmissé az adásvételt, és állítsa vissza az eredeti helyzetet.
A Concordia az agrártermelési integrátorként ismert, szolnoki GITR Agrárfejlesztő és Kereskedelmi Rt. hungáriás részvénycsomagját vette meg üzleti titokként kezelt összegért. A Concordia is közraktározási cég, amely az agrártárca százszázalékos tulajdonában van. (A hazai piac harmadik szereplője, az ÁTI Depo Rt. információink szerint távol tartja magát az eseményektől).
A Concordia vezérigazgatója, Korompai Nicolette nem reagált érdeklődésünkre. Egyes ágazati szakértők már azt is megkérdőjelezik, hogy az állami cég jogszerűen vásárolhatott részesedést egy magáncégben. Úgy értesültünk ugyanakkor, hogy a társaság alapító okirata ezt lehetővé teszi.
A Hungária vezetése ma elsősorban azt kifogásolja, hogy az adásvétel nem felelt meg a közraktári és a hitelintézeti törvénynek. A társaság szerint ugyanis a vásárlási szándékot be kellett volna jelenteni a Gazdasági Minisztériumon belül működő Közraktári Felügyeletnek (KF), mielőtt a tényleges adásvétel létrejön. A bejelentési kötelezettségre azonban maga a Hungária hívta fel a Concordia figyelmét, amikor az állami cég a vételre hivatkozva már kérte bejegyzését a Hungária részvénykönyvébe, hogy beléphessen a tulajdonosok közé. Mivel a felügyeleti bejelentés csak ezután (vagyis az adásvételi szerződés megkötése után) történt meg, a társaság szerint a részvényvásárlás törvénysértő volt. A KF ennek ellenére hozzájárult az ügylethez. A felügyelet ugyanakkor formai hibát is vétett, mivel beleegyezését közigazgatási határozat helyett egy egyszerű levélben adta meg -- állítja a Hungária vezetése.
Határozatot akkor kellett volna hozni, ha a vásárlást meg kellett volna tiltani -- érvelt Andor Györgyné, a felügyelet vezetője. Szerinte azonban a tiltásra nem volt ok, mert az adásvétel önmagában nem veszélyezteti a Hungária biztonságos közraktározási tevékenységét. Közölte: a felügyelet a gazdasági társaságokról szóló törvény értelmében úgy ítélte meg, hogy a tulajdonszerzés csak a részvénykönyvi bejegyzéssel valósulhat meg. Addig tehát minden vételre irányuló bejelentés előzetesnek minősül, még ha az adásvételi szerződést meg is kötötték. Az ügyletet nem találta jogellenesnek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete sem, amellyel a KF előzetesen egyeztetett -- közölte Andor Györgyné.
A Hungária az ügy kapcsán november 1-jére rendkívüli közgyűlést hívott össze, a KF hozzájárulása azonban egy nappal korábban (a 15 napos felügyeleti mérlegelési határidő lejárta előtt) megérkezett. Ettől függetlenül a Hungária a közgyűlésen 75 százalékos többséggel módosította alapító okiratát. A változtatással a tulajdonosok az igazgatóság döntésére (ig) bízták, hogy ezentúl kit lehet bejegyezni a cég részvénykönyvébe. Így az ig még egy általa törvényesnek tartott vásárlás esetén is megtagadhatná a Concordia bejegyzését, ha az állami cég nem indokolná meg kellőképpen, milyen érdekből és célból venne részvényeket. Az okok feltárására egyébként a Concordia a Hungáriától most is felkérést kapott.
Mivel a Concordia sem a Hungáriának, sem lapunknak nem nyilatkozott, teljesen ismeretlen, milyen megfontolásból vállalkozott magánrészvények vásárlására. Meg nem erősített információink szerint ráadásul a Concordia túlságosan drágán, a névérték 100--110 százalékán vette meg a 13 százaléknyi Hungária-részvényt. E csomag névértéke 65 millió forint az 500 millió forintos alaptőkéjű Hungáriában. Szakértők ugyanakkor úgy vélik: a 13 százaléknyi részesedés valós értéke ennél jóval kisebb, mivel az érdekérvényesítésben az együtt szavazó többségi tulajdonosok lényeges túlsúlyban vannak.
A részvénycsomag annyit ér, amennyit adnak érte -- reagált Gelencsér Tibor, a GITR elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: a társaság az eladásról többek között az ÁTI Depóval is tárgyalt (és más információink szerint a részvényeket a Hungáriánál is felajánlotta). A GITR azért értékesített, mert a korábban szakmai célokkal létrehozott Hungáriában a többségi tulajdonhoz időközben pénzügyi befektetők jutottak. E helyzetben úgy ítéltük meg, hogy jobban megtérül, ha pénzünket Hungária-részvények helyett vetőmagüzemi kapacitásaink fejlesztésébe fektetjük -- közölte Gelencsér.
Szakértők szerint a Concordia a vétel révén nyilvánvalóan belülről követhetné nyomon a konkurens Hungária tevékenységét. Ezért is tartják etikátlannak a tranzakciót a háromszereplős piacon. Hosszú távon ugyanakkor a vásárlás önmagában nem lehetne jó befektetés, mivel a 13 százaléknyi részesedéssel a Concordia nem tudná érdemben befolyásolni a Hungária működését. Ezért szakértők azt feltételezik, hogy a vétellel a Concordia az első lépést tette meg a Hungária "megfojtására vagy bekebelezésére".
A cég ellehetetlenítésével (megszűnésével) ugyanakkor a Concordia mostani befektetése is veszélybe kerülhetne, ezért egyes szakértők inkább a többségi tulajdonszerzést tartják valószínűbbnek. Utóbbinál azonban versenyjogi problémák is felmerülhetnének a túlságosan nagy együttes piaci részesedés miatt. Mindenesetre mind a "megfojtás", mind a "bekebelezés" következménye az lenne, hogy a Concordia újabb közraktári piacokat szerezhetne.
Nevük elhallgatását kérő szakértők figyelmeztetnek arra, hogy eddig a piacvezető Hungária jelentős közraktározási ügyfélkört kaparintott meg a Concordia elől. A cég így kihasználhatta a közraktározáshoz kapcsolódó állami támogatások előnyeit is, holott a szubvenciós rendeleteket szakértők szerint elsősorban a Concordiának "címezte" az FVM.
A Hungária megszerzésével (eltüntetésével) az állami támogatások révén is élénkített közraktározás zömét a Concordia (az állam) bonyolíthatná le -- állítják szakértők. Ez ugyanakkor újabb alapot szolgáltatna azoknak a híreszteléseknek, amelyek szerint az FVM a közraktározás és az állami gabonafelvásárlások kapcsán kisgazda-érdekeltségű köröknek vagy az FTC-nek forrásokat juttat. E vélekedéseket a tárca vezetése korábban határozottan cáfolta. Mint azonban arról lapunknak beszámoltunk, a Concordia már több szakmailag kifogásolt és nyilvánosan nem részletezett állami gabonaügyleteket hajtott végre 1998 óta. Ezekről érdemi felvilágosítást a mai napig nem adott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.