BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két kudarc a liberalizáció terén

Franciaország ellenállása miatt vallott kudarcot az áram- és gázpiac további liberalizálása a stockholmi csúcson. Párizs a munkahelyek védelmére hivatkozva elutasította, hogy konkrét határidőt szabjanak a két közszolgáltatói szektor megnyitására. A postai szolgáltatások terén némileg sikeresebb volt a csúcs, a Stockholmban elfogadott menetrend szerint 2001 végéig elfogadják az ágazat további liberalizálásáról szóló direktívát.

Göran Persson svéd kormányfő azt szerette volna elérni, ha a tagállamok áram- és gázpiacait 2003 végére a vállalati, 2005 végére pedig az egyéni fogyasztók esetében teljesen liberalizálják -- számol be a Reuters. Lionel Jospin francia kormányfő egyetértett a piacnyitás elvével, de szerinte annak "fokozatosan, ellenőrzött módon és a szabályozási mechanizmus azzal párhuzamos kiépítésével egy időben" kell megtörténnie.
Arról viszont megegyeztek a tizenötök állam- és kormányfői, hogy az Európai Bizottság nyomást gyakorolhat azokra a tagállamokra, amelyek nem nyitották meg piacaikat, hogy monopóliumaik -- helyzeti előnyükkel (vissza)élve -- ne vásárolhassanak fel rivális szolgáltatókat olyan országokban, ahol megtörtént a piacnyitás. Az Electricité de France például több áramszolgáltatót is vett a közelmúltban Németországban és Nagy-Britanniában, amit az ottani kormányok a cég franciaországi monopolpozíciója miatt zokon vettek.
A postai szolgáltatások piacának megnyitása terén elért stockholmi előrelépés (vagyis az, hogy az állam- és kormányfők megegyeztek az ágazat további liberalizációját célzó direktíva 2001 végére történő megalkotásáról) elemzők szerint valójában csupán félsiker. A déli tagállamok ugyanis -- Franciaország vezérletével -- továbbra is mereven elvetik a bizottság által javasolt 20 százalékos postai piacnyitást (jelenleg e szolgáltatások mintegy 3 százaléka terén van verseny, a forgalom 97 százalékát adó szolgáltatások a nemzeti posták kizárólagos "vadászterületét" képezik), míg egyes északi tagok keveslik a brüsszeli javaslatot.

Franciaország ellenállása miatt vallott kudarcot az áram- és gázpiac további liberalizálása a stockholmi csúcson. Párizs a munkahelyek védelmére hivatkozva elutasította, hogy konkrét határidőt szabjanak a két közszolgáltatói szektor megnyitására. A postai szolgáltatások terén némileg sikeresebb volt a csúcs, a Stockholmban elfogadott menetrend szerint 2001 végéig elfogadják az ágazat további liberalizálásáról szóló direktívát. VG-összefoglaló-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.