BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részleteiben már vizsgázott

Az úgynevezett tiszta szén technológia egyes elemei, a szén-dioxidnak az égéstermékből való kimosásától eltekintve, tulajdonképpen nagyüzemi méretek között is működnek már -- mondta a Világgazdaság érdeklődésére Jászay Tamás professzor, a Magyar Energetikai Társaság elnöke abból az apropóból, hogy az USA a következő tíz évben 2 milliárd dollárt szán ennek a technológiának a fejlesztésére.

Az Egyesült Államok növekvő energiaigényének kielégítésére a nukleáris energiatermelés növelése mellett a széntüzelésű erőművek számának bővítését is tervezi. A New Scientist beszámolója szerint ágazati körökben akadnak szkeptikusok, akik szerint a tiszta szén technológia egyszerűen képtelenség. Részben ezzel magyarázható, hogy két évvel ezelőtt az USA kormánya egyetlen fillért sem fordított kifejezetten ezen terület kutatására -- a lényegesen olcsóbb és tisztább földgáz volt a favorizált tüzelőanyag. Ráadásul az áramtermelők és -szolgáltatók is féltek ilyen beruházásokba kezdeni, attól tartottak ugyanis, hogy a törvényhozás -- jelentősen szigorítva a légszennyezési adatokat -- jelentős pótlólagos beruházásokra kényszeríti őket.
Ugyanakkor tény, hogy a világ szénkészletei lényegesen nagyobbak, mint a kőolaj- és földgázvagyon. Statisztikai adatok, illetve felmérések szerint az utóbbi kettőnél nagyjából tízszer több szént birtoklunk. Ráadásul a szén egyenletesebb eloszlású, vagyis kisebb politikai kockázattal jár és könnyebben tárolható -- sorolta érdeklődésünkre Jászay Tamás professzor, elismerve, hogy egyetlen gond van a szénnel; egységnyi energia előállítása során nagyobb a károsanyag-kibocsátás, mint mondjuk a földgáz esetében.
Az utóbbi néhány hónapban -- emlékeztet a New Scientist -- a földgáz árának rendkívül gyors és jelentős emelkedése, illetve a Bush-kormány új energiastratégiája azonban ismét lökést adott a szenes technológiák terjedésének. Csak ebben az évben 30 széntüzelésű erőmű üzembe állításával számolnak.
A tiszta szén technológia lényege az, hogy a magas karbon- és kéntartalom miatt az égéstermékben megjelenő kén-dioxid-, nitrogén-dioxid-, illetve szén-dioxid-kibocsátást csökkentsék. Ennek egyik lehetséges módja -- mondta Jászay Tamás -- az erőművek hatásfokának növelése, hiszen ha az egységnyi energia előállításához kevesebb tüzelőanyagot égetnek el, nyilván arányosan kevesebb égéstermék keletkezik. A kén- és a nitrogén-dioxid leválasztására már létezik nagyüzemi technológia, egy a kén-dioxid kiválasztását szolgáló füstgázmosót a közelmúltban helyeztek üzembe a Mátrai Erőműben. Nagyobb gond a szén-dioxid-mentesítés, de már erre is léteznek megoldások. Az égéstermékből kiválasztott szén-dioxid föld alatti rétegekbe sajtolva, illetve egy norvég kísérlet szerint ugyancsak föld alatti sós vizekben eltárolható. Igaz ugyan, hogy ezek a megoldások az energia árát a duplájára növelik, ez azonban még mindig kevesebb, mint amennyibe ugyanennek az energiamennyiségnek a megújuló energiaforrásokból történő előállítása kerülne.
A New Scientist egy amerikai szakértőt idézve azt írja, egyelőre nincs nagyüzemileg alkalmazható tiszta szén technológia. Jászay Tamás ezzel kapcsolatban úgy vélte, annak minden egyes elemét alkalmazzák már külön-külön, nagyüzemi méretekben. Ezeket egy egységbe összeépítve kellene felmérni, mennyibe kerül egy ilyen tiszta szenes erőmű létesítése, hogyan illeszthetők össze ezek a külön már működő megoldások, és mennyire üzembiztos egy ilyen blokk. A befektetők, az erőmű-tulajdonosok nyilván csak a nagyüzemi próbák és tapasztalatok alapján foglalnak majd állást a technológia alkalmazása mellett, vagy ellen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.