BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sötét ügyletek

Leonyid Kucsma ukrán államfő rendeletben szólította fel a kijevi kormányt az utóbbi hónapok gyanús privatizációs ügyleteinek kivizsgálására. Feltételezések szerint több energiaipari vállalat is úgy cserélt gazdát, hogy színlelt hitelszerződések nyomán a menedzsment csődöt jelentett, majd az állítólagos hitelezők a cég piaci értékének töredékéért megkapták a részvényeket.

Nem növeli az amúgy is döcögve haladó ukrán privatizáció dicsőségét az energiaszolgáltató cégek körül kipattant botrány. Ismeretlen üzleti körök illegális eszközöket igénybe véve a magánosítás hivatalos csatornáit megkerülve, messze áron alul szerzik meg az állami cégeket. Találgatások szerint elsősorban a nagy belföldi ipari energiafogyasztók igyekeznek birtokon belül kerülni az energiaszolgáltatói szektorban. Az új tulajdonosok számára megnő az energiaellátás biztonsága, miközben nem kell tartaniuk a fizetési késedelmek esetén alkalmazottt szankcióktól -- adja hírül a BBC.
Az első, gyanúra okot adó eset április közepén történt, amikor a sztarokijevi kerületi bíróság határozata értelmében a hirtelen súlyosan eladósodottá vált Luhanskoblenerho áramszolgáltató részvényei az Ukrotsbank által képviselt hitelezők tulajdonába mentek át. Az állítólag 115 millió hrivnyára rúgó adósságról a csőd bejelentését megelőzően senki sem tudott. A bank nem hajlandó felfedni az általa képviselt ügyfelek kilétét, csak annyit árult el, hogy egy ukrán üzleti csoport az új tulajdonos. A hitel nagysága egyébként kísértetiesen emlékeztet a korábbi energetikai privatizációs ügyletek során a külföldi befektetők által fizetett vételárra.
A Luhanskoblenerho után két héttel került sor a Donbasoblenerho árverésére, az ismeretlen új tulajdonosok ez esetben 160 millió hrivnyás hitelük fejében kerültek birtokon belül. Az állami vagyonalap becslései szerint így a szolgáltató piaci értéke egyötödéért cserélt gazdát. A harmadik spontán privatizációs ügyletnél szerencséje volt az állami vagyonalapnak, a készülő törvénytelenségről az ukrán sajtó időben hírt adott: az utolsó pillanatban sikerült megakadályozni a Rosava abroncsgyár elárverezését. Ez esetben 103 millió hrivnyás fiktív adósságra derült fény.
A folyamatot későn észlelő kijevi állami vagyonalap kezében immár kevés eszköz van az elveszett vagyon visszaszerzésére. Elemzők szerint a május közepén megindított perek valószínűleg nem állítják majd helyre az állam tulajdonjogát. Amennyiben a vesztes pereket követően a kormány a törvényeket megkerülve semmisítené meg a kétes tisztaságú privatizációs ügyleteket, úgy végképp elriasztaná a külföldi befektetőket Ukrajnától. Nem marad más hátra, mint bizonyítékokat keresni a törvénytelenségekre. A vizsgálatokba ezért bekapcsolódott az ukrán ügyészség és a titkosszolgálat is, a kijevi kormányt pedig Kucsma államfő rendeletben kötelezte az érintett vállalatok élén álló állami vezetők szerepének ellenőrzésére.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.