BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

Gázáremelés a nagyfogyasztóknak

Mától 5,2 százalékkal emelkedik a földgáz ára az ipari nagyfogyasztók szűk körének. Ahogy a kormány korábban bejelentette: a lakosságot és a kedvezményezett fogyasztókat (iskolák, kórházak, közintézmények), valamint a távhőszolgáltatókat a drágítás nem érinti. Az áremelés csak azokra a nagyfogyasztókra vonatkozik, amelyeknek 500 köbméter/órásnál nagyobb gázórájuk van, és nem a Moltól közvetlenül, hanem elosztóhálózaton keresztül szerzik be a gázt. Így Magyarország évi öszszes gázfelhasználásának mindössze 15 százalékát, azaz mintegy kétmilliárd köbméter gázt érint a július 1-jei drágítás. A lakosság legközelebb csak az új gáztörvény elfogadása után számíthat a gázár emelésére. (MTI)



Megszűnt a tévédíj

A tervezett három helyett hat hónapon keresztül vállalja át a költségvetés a televízió-üzembentartási díjat - derül ki a Pénzügyminisztérium lapunkhoz eljuttatott közleményéből. Az intézkedés alapján azt már mától nem kell megfizetni az állampolgároknak. Az üzembentartási díj egyelőre nem szűnik meg, de finanszírozását átvállalja a költségvetés. A kormány elképzelései szerint a díjat december végéig fizeti a költségvetés, azután pedig teljes egészében megszűnik. Ezt követően a közmédiumok finanszírozását az Országgyűlés jóváhagyásával új alapokra helyezik. A tévé-előfizetés havi 736 forintot jelentő terhét eddig a Magyar Postán keresztül fizették az állampolgárok, csekken vagy átutalással. Ezt a feladatot a Magyar Posta szerződés alapján látta el, melyet azonban 2002-re nem kötöttek meg, így a beszedés rendszere csak a jogfolytonosság alapján működött. (VG)



Pénzváltók: átmeneti zárás sok helyen

Július elsejétől már csak valamely pénzintézet ügynökeként végezhetnek pénzváltó tevékenységet a korábbi váltócégek, illetve szállodák. Bár az utolsó napokban viszonylag sokan kaptak észbe, meglehetősen sok váltóhelyen kell időszakosan vagy véglegesen lehúzni a rolót. A tavaly decemberben működő 597 cégből eddig csak 50 adta vissza engedélyét, s 200-200-ra tehető az engedélyét már megkapó, illetve elbírálás alatt lévő váltócégek száma. Bár a PSZÁF igen rugalmasan, az előírt eljárási időt lerövidítve végzi az engedélykiadást, több váltóhely vélhetően csak az elkövetkező napokban kapja meg a tevékenység folytatásához szükséges engedélyt. Mindez a valutaellátásban nem okoz majd fennakadást: a kiemelt turisztikai pontokon működő pénzváltók cégei az elsők között kapták meg az engedélyüket. (VG)



A rendőrségnek is jelentenek a bankok

Mától a kétmillió forintnál nagyobb összegű bemutatóra szóló betétek nevesítésekor a pénzintézeteknek a betéttulajdonos adatait kötelesek megküldeni az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK), 2004. december 31-ét követően pedig valamennyi anonim betéttel kapcsolatos tranzakcióhoz - a betét összegétől függetlenül - a betét tulajdonosának írásbeli kérelmén kívül az ORFK jóváhagyására is szükség lesz. A pénzintézetek tájékoztatása szerint a mostani változásnak csekély a jelentősége: igaz ugyan, hogy az anonim betétszámláknak csak valamivel több mint negyede lett nevesítve április végéig, ám a felügyelet kimutatásai alapján a nevesített betétek a teljes betétállomány 54 százalékát teszik ki. Ez azt jelenti, hogy a még nevesítésre váró betétszámlák döntő része kis összegű takarék-, illetve gépkocsinyeremény-betétkönyvet takar. (VG)



Menesztették az ITDH vezérigazgatóját

Mától átmeneti időre Spányik Péter vezérigazgató-helyettes irányítja a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-t. Az ITDH vezérigazgatóját, Skultéti Vilmost ugyanis június 30-i hatállyal felmentették, munkajogviszonyát megszüntették. A posztra pályázatot írnak ki. Skultéti az MTI-nek különösnek nevezte, hogy ugyanazon a napon, pénteken kapta meg a felmondásról szóló levelet, mint amelyiktől az gyakorlatilag hatályba lépett. Mandátuma egyébként 2004-ig szólt. Skultéti egyéves fizetésének megfelelő összeget kap végkielégítésként. (VG)



Vállalkozói igazolványok megújítása

Egyértelműen csökkent a vállalkozók hajlandósága az ügyintézésre, miután nyilvánosságra került, hogy meghosszabbították az egyéni vállalkozói igazolványok megújításának határidejét, amely így nem július 1-je - mondta el Csatári László, a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal okmányfelügyeleti és -ellenőrzési osztályvezetője a hírügynökségnek. Az eredeti, június 30-i határidőt teljesíteni nem képes vállalkozók nagy száma miatt, az okmányirodák terheinek könnyítése érdekében az Országgyűlés nemrégiben módosította a kamarai törvényt, és a 2000. november előtt kiadott egyéni vállalkozói igazolványok illetékmentes megújításának határidejét 2002. június 30-áról 2003. február 15-ére hoszszabbították meg. Becslések szerint még 100-150 ezer egyéni vállalkozónak kell megújítania a 2000. november eleje előtt kiváltott egyéni vállalkozói igazolványát. A nyilvántartó hivatal legfrissebb adatai szerint 320 ezer egyéni vállalkozó működik. Ebből 236 ezer egyéni vállalkozó a 2000. november 1-je előtti igazolványát hosszabbította meg, 84 ezer pedig 2000. november 1-je után váltotta ki. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.